Bitfinex, “devrim” durumunda görmüş olduğu eseri Dazaar’ı tanıttı.

Bitfinex, merkezi olgu depolama muhtaçlığını ortadan kaldırmak için tasarlanmış eşler arası (P2P) done barındırma hizmeti olarak işlev görecek olan yeni eseri Dazaar’ı tanıttı. Toplumsal medya platformu Twitter üstünden blog üstündeki tanıtım yazısını paylaşarak kripto para yaşamına tanıttığı yeni eseri 25 Haziran’da kullanılabilecek.

Dünya üstünde 4,6 milyar web kullanıcısı yalnızca 2020 Mayıs ayında 2,5 quintillion byte done üretti. Arama motorları, toplumsal medya ve iletileşme tatbikleri suretiyle merkezi platformlarda üretilen doneleri tutmak ve işlemek için merkezi sunuculara bel bağlanır.

Bitfinex bu bel bağlamayı ortadan kaldırmak için “devrim” durumunda bulunduğunu sav etmiş olduğu bir eserle gündeme geliyor. Bitfinex’in yeni eseri Dazaar, eşler arası ağı (P2P) yardımıyla merkezi bir sunucuya bel bağlamadan olguları merkeziyetsiz bir sistemde tutuyor.

Bununla beraber açık kaynaklı bir P2P protokolünü kullanan Dazaar, dünya üstündeki her bir ferdin merkeziyetsiz bir sunucuya erişimini sağlamak hedefiyle tasarlandı. Hypercore Protokolü’nün bir uzantısı olan Dazaar, bu sayede daha ölçeklenebilir ve süratli bir halde hizmet verebiliyor.

Gayri data paylaşım ağlarından değişik icra eden özelliği de odak noktası. Dazaar rastgele bir girişime uygulanabilir eşler arası web için hiper ölçeklenebilir, merkeziyetsiz ve kapalılık odaklı bir protokol yapmaya çalışıyor.

Ayrıyeten daha süratli süreçler için aracısız, külliyen alıcı ve satıcı içinde geçen kripto para üstüne mikro ödeme sistemi tasarladı. Alıcı ve satıcı arasındaki muhabere hiçbir üçüncü taraf olmaksızın yapılabilecek.

Bu sistem külliyen Dazaar Card adı verilen yapı yardımıyla gerçekleştirilecek. Satıcı Dazaar’ı kurup ödeme formülünü seçecek sonrasında da alıcı bulabileceği platforma Dazaar Card tanımlaması meydana getirecek. Alıcı da Dazaar Card üstündeki haberleri kullanarak direkt olarak aracısız satıcı ile muhabereye geçebilecek.

Ödeme mevzusunda seçici olmayan Dazaar Card özelliği, rastgele bir kripto parayı ve velev kredi kartını bile kabul edecek. Bu da daha çok kişisi kripto para yaşamına çekmeye yarayacak, fazlaca daha çok insan Dazaar’ı kullanacak.

Dazaar Vision İle Kripto Para Kazanabilirsiniz! Bununla beraber Bitfinex, Dazaar’ın 2. özelliği olan Dazaar Vision’dan da bahsediyor. Dazaar’ın açık kaynak protokolü üstünde inşa edilen bir platform olan Dazaar Vision, kişilerin kaydolmadan gerçek devirli canlı yayınlar yapmasına olanak sağlıyor.

Masaüstü pratiği olan Dazaar Vision, Dazaar tarafınca desteklendiği için kripto para üniteleriyle ödeme kabulü yapabiliyor. Şu demek oluyor ki medya yayınlarken bir taraftan da kripto para cinsinden varlık kazanabiliyorsunuz. Bununla beraber Dazaar altyapısı yardımıyla aracısız ve P2P özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz