Avrupa Birliği (AB) Encümeni Yönetici Yardımcısı -ya da tam unvanıyla AB Halka yönelik Çalışan Ekonomi için Avrupa Komitesi İdari Yönetici Yardımcısı- Valdis Dombrovskis, Avrupa’nın dijital finans için esas kaide koyuculardan biri olmak için fırsatı değerlendirmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Dombrovskis, bu hafta başlangıcında meydana gelen Dijital Finans Desteği 2020’deki konuşmasında “Bu, Avrupa’nın memleketler arası duruşunu güçlendirmesi ve global bir standart belirleyicisi olması, Avrupalı şirketlerin dijital finans ortamında yeni teknolojilere öncülük etmesi için kafi bir şans.” dedi.

Avrupa’nın bu bahisteki birinci testinin kripto paralar bulunduğunu belirten Dombrovskis, “Menkul kıymet jetonları suretiyle bazı kripto paraların âlâ bir halde Avrupa yasalarında ele alınmış olmasına karşın birçoğu -en dikkat çekeni stablecoin’ler- hala hiçbir halde düzenlenmemiş durumda.” formunda değerlendirmede bulunmuş oldu.

AB Komitesi Yönetici Yardımcısı, AB’de kuvvetli bir kripto varlık piyasası gelişmemesinin önündeki ana engel olarak sık sık yasal mutlaklığın olmamasının işaret edildiğini belirtti.

Bazı AB üyelerinin mevzuyla ilgili olarak dizginleri ele alması piyasa entegrasyonunu negatif etkiliyor ve şirketlerin tüm AB’de etkinlik göstergelerinin önünde engel oluşturuyor.

Dombrovskis, kripto paralar için yeni bir düzenleyici rejimin yalnızca düzenlenmemiş dijital varlıkları kapsamayacağını, birebir vakitte Avrupa’daki mevcut standartları konsolide ederek bir araya getireceğini lisana getirdi.

Pilot bir ergonomik taslağının düzenleyici kurumlara yeni deneysel tahlillerin izlenmesi ve gözlemlenmesi için alan sağlayacağını belirten Dombrovskis, AB’nin mahsusen “küresel stablecoin” olarak görülen girişimlere sıkı kurallar getirme eğiliminde bulunduğunu tabir etti.

Dombrovskis’in global stablecoin ile tam olarak ne tabir etmiş olduğu net olmasa da klasik paralar tarafına ve birçok devlette aktarımlarda kullanılacak olmaları kilit ögeler suretiyle görünüyor.

AB Encümeni Önder Yardımcısı, Feysbuk’un Libra girişimi suretiyle global çapta etkinlik gösterecek stablecoinlerin “ek zorluklar getirebileceğini” belirterek, finansal ve nakdî istikrarı bozabileceklerinin altını çizdi.

Dombrovskis, “Genel olarak yaklaşımımız orantılı ve risk seviyesine bağlı olacak. Bu, daha azca riskli girişimler için daha hafifçe kurallar içereceği mealine geliyor. Libra suretiyle global stablecoin’ler için ise sistemik olabilecek rolleri kurallarımızın daha sıkı olacağı mealine geliyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz