Sorunsuz Bankadan Nasıl Kredi Çekilir 

Sorunsuz Bankadan Iyi mi Kredi Çekilir

Kredi çekmek için bankalar katı kurallar getirmiş olup her insana kredi çıkmamasının aslolan sebebi de bu katı kurallardır. Bankalar kredi notu averajına nazaran kredi çekme kolaylığı ve zorluğu vardır. Para hayatımızın devamlı en mühim parçasıdır. İhtiyaçlarımızı karşılamak için devamlı paraya gereksinim duymuşuzdur. Bundan dolayı elimizde ihtiyacımızdan daha azca para bulunuyorsa, bir halde parayı karşılamamız gerekir. Bunun için de uzun seneler öncesinden beri bankacılık hizmeti ile belirli komisyon karşılığında size nakit para hizmeti sunan kuruluşlar bulunur. Bu durumlarda da sorunsuz bankadan iyi mi kredi çekebilirim benzer biçimde bir sual aklımıza gelir.

Sorunsuz Bankadan Iyi mi Kredi Çekilir işte uygulanmasını gerekenler

Kredi Çekme Şartları Nedir ve Iyi mi Kredi Çekilir
Bankalardan krediler, belli şartlar çerçevesinde çekilmektedir. Kredi çekmek için ilk olarak bankaların gereksinim duyduğu evrakların tam olması gerekir. Bunun haricinde her bankanın kendine hususi bazı ekonomik siyaset ve koşulları bulunur. Bunlar;

Kredi Notuna Gore Iyi mi Kredi Çekilir

Daha öncesinde kredi almışsanız, onları bir halde notlandıran bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Kredi notunuz 1-1900 içinde değişebilir. 1-699 içinde iseniz en riskli, 700-1099 içinde iseniz riskli, 1100-1499 içinde iseniz azca riskli, 1500-1699 içinde iyi ve 1700-1900 arası da oldukca iyi olarak puanlandırılır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi almanız da o denli kolaylaşır.

Reşitlik Durumu
Bankalar, yasal kanunlar çevresinde 18 yaşını doldurmamış kişilere kredi vermiyor. Sadece gene de 20 yaşın altında olsanız da kredi almanız için üstüne bir ipotek yada kefil olması gerekir.

Vergi Levhası ya da SGK Kaydı
Genel anlamda bankalar, vergi levhasını kar gösterme amacından dolayı, SGK kaydını ise son 3 ila 6 ay içinde olmasını talep edebilir.

Kredi Ödemenizdeki Seviye
Kredi kartı ya da bankalar ile ödeme durumunuzun tertipli olmasını ister. Doğrusu eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemezseniz, sicilinize işleyeceğinden dolayı kredi almanız oldukça zor bir hal alacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz kredi çekme şartlarını yerine getirdiğiniz süre süresince, herhangi bir sorunla karşılaşmadan kredi çekebilirsiniz. Bunların haricinde kredi notunuzu yükseltmek için de ödemelerinizi tertipli bir halde yapmanız kafi olacaktır. Bankalar kredi talebinde, kredi notuna bakarak da değerlendirme yapmaktadır.

Kredi Limiti Nedir ?

Bir kredi limiti , bir banka yada finans kuruluşundan alınan esnek bir kredidir . Size sınırı olan oranda para sunan bir kredi kartına benzer şekilde – ne süre, eğer ve iyi mi istediğinizi kullanabileceğiniz fonlar – bir kredi limiti, gerektiğinde erişebileceğiniz ve derhal ya da sonrasında geri geri verebileceğiniz tanımlanmış bir para miktarıdır. evvel belirlenmiş bir süre. Bir kredide olduğu benzer biçimde, bir kredi limiti para ödünç alınır alınmaz faiz uygulayacaktır ve borçlular banka tarafınca onaylanmalıdır, bu onayla borçlunun kredi notunun ve / yada banka ile ilişkisinin bir yan ürünü . Faiz oranının çoğu zaman değişken bulunduğunu ihmal etmeyin, bu da ödünç aldığınız paranın gerçekte size mal olacağını tahmin etmeyi zorlaştırır.

Kredi limitleri, kredilerine nazaran daha düşük riskli gelir kaynakları olma eğilimindedir, sadece kredi limiti onaylandıktan sonrasında ödenmemiş bakiyeler hakikaten denetim edilemediğinden, bir bankanın kazanç varlık yönetimini birazcık karmaşıklaştırır . Bankaların, bir çok satın alan için , bir kerelik kişisel kredilerin, bilhassa teminatsız kredilerin üstlenilmesine son aşama ilgi duymadığı gerçeğini ele alıyorlar . Benzer şekilde, bir borçlunun her ay ya da iki ayda bir kredi alması, geri ödemesi ve sonrasında yeniden borç alması ekonomik değildir. Kredi limitleri, borçlunun gereksinim duyması halinde ve gerektiğinde belirli oranda parayı sunarak bu sorunların her ikisine de yanıt verir.

Kredi Puanları Iyi mi Çalışır?

Kredi puanı finansal hayatınızı mühim seviyede etkileyebilir. Borç verenin size kredi verme sonucunda mühim bir rol oynar. Mesela, kredi puanı 640’ın altında olan kişiler çoğu zaman subprime borçlu olarak kabul edilir  . Borç veren kurumlar çoğu zaman  yüksek riskli ipoteklere , daha çok risk taşımak için kendilerini telafi etmek amacıyla konvansiyonel ipoteklerden daha yüksek bir oranda faiz  uygularlar . Ek olarak, kredi notu düşük olan borçlular için daha kısa bir geri ödeme süresi yada ortak imzalayıcı gerektirebilirler.

Tersine, 700 yada daha yüksek bir kredi puanı çoğu zaman iyi kabul edilir ve borçlunun daha düşük bir faiz oranı almasıyla sonuçlanabilir, bu da kredinin ömrü süresince daha azca faiz ödemesi ile sonuçlanır. 800’den yüksek puanlar muhteşem kabul edilir. Her alacaklı kredi puanları için kendi aralıklarını tanımlarken, averaj FICO puan aralığı çoğunlukla kullanılır:

Sorunsuz Bankadan Iyi mi Kredi Çekilir

Muhteşem: 1700 ila 1900
Oldukça İyi: 1500 – 1699
İyi: 1300 – 1499
Orta: 800 – 1299
Fena: 1 – 799

Kredi Puan Faktörleri: Puanınız Iyi mi Hesaplanır?

Ödeme geçmişi
Toplam borç tutarı
Kredi geçmişinin uzunluğu
Kredi türleri
Yeni kredi

Ödeme geçmişi, bir kredi puanının% 35’ini sayar ve bir kişinin yükümlülüklerini zamanında ödeyip ödemediğini gösterir. Toplam borç tutarı% 30’dur ve şu anda kullanılmakta olan ve kredi kullanımı olarak malum bir kişinin kullandığı kredinin yüzdesini dikkate alır . Ödeme geçmişini belirlemek için daha çok veri olduğundan, kredi geçmişinin uzunluğu% 15’tir, daha uzun kredi geçmişleri daha azca riskli olarak kabul edilir.

Kullanılan kredi türü, kredi puanının% 10’unu sayar ve bir kişinin otomobil kredileri yada ipotek kredileri benzer biçimde taksitli kredilere ve kredi kartları benzer biçimde döner kredilere haiz olup olmadığını gösterir. Yeni kredi de% 10’dur ve bir kişinin kaç tane yeni hesaba haiz bulunduğunu, son zamanlarda kaç tane yeni hesap başvurduğunu, bu da  kredi sorgularına ve son olarak hesabın ne süre açıldığını etkisinde bırakır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz