Mevduatın yerini banka bonoları almaya başladı | Dolar Kuru
DOLAR 6,7044
EURO 7,4018
ALTIN 368,92
BIST 103.024
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Mevduatın yerini banka bonoları almaya başladı

Turkish Yatırım Genel Müdürü Serkan Sayar, Kovid- 19 sonrası tasarrufun öneminin daha da artığını, son dönemde Türkiye’deki müşterilerin tutum eğilimlerinde artış gözlemlediklerini söylemiş oldu. Bloomberg HT Finansal Teknoloji programında konuşan Sayar

21.05.2020
54
A+
A-

Turkish Yatırım Genel Müdürü Serkan Sayar, Kovid- 19 sonrası tasarrufun öneminin daha da artığını, son dönemde Türkiye’deki müşterilerin tutum eğilimlerinde artış gözlemlediklerini söylemiş oldu. Bloomberg HT Finansal Teknoloji programında konuşan Sayar, bu tasarrufların doğru yönetim edilmesinin son aşama mühim bulunduğunun altını çizdi. Açık bankacılık kavramının öneminin her geçen gün daha da arttığını belirten Sayar, “Türkiye’nin seneler önce kurduğu, dünyada eşi benzeri azca bulunan Borsa İstanbul, Takasbank ve MKK üçlüsünün üstün teknolojik alt yapısı ile birçok ülkeden oldukça ileride olduğumuzu düşünerek ‘Açık bankacılığın’ en süratli büyüyebileceğimiz kısmında şu demek oluyor ki ‘Açık Yatırım’ markası ile tasarrufların yönlendirilmesi hususunda çalışıyoruz” dedi.

Mevduatın yerini banka bonoları almaya başladı

Mevduatın yerini banka bonoları almaya başladı

‘AĞIRLIK PARA PİYASASI FONLARINDAN BORÇLANMA ARAÇLARI FONLARINA KAYIYOR’

Son bir senedir yatırım fonları pazarının ciddi anlamda büyüdüğünü söyleyen Sayar, ağırlığın yavaş yavaş para piyasası fonlarından borçlanma araçları fonlarına kaydığını belirtti. Sayar, ileri vadede de yatırım fonlarının yavaş yavaş mevduatın yerini almaya başlayacağını belirterek, “Türkiye’de banka mevduatının yerini artık banka bonoları almaya başladı. Burada mühim bir yatırımcı kitlesi oluşabilir. O yüzden yatırımcılara da hem getiri, hem de stopaj şeklinde öteki avantajları da kullanma adına bir davet yapmak isterim” dedi. Yatırımcıların tüm banka bonolarını açık yatırım platformu altında bulabileceklerini belirten Sayar, buradaki öncelikli hedeflerinin butik ve kaliteli hizmet vermek olduklarını söylemiş oldu. Açık Yatırım ile Takasbank bünyesinde yer edinen TEFAS vesilesiyle tüm portföy yönetim şirketlerinin yatırım fonlarına tek bir fonksiyondan yatırım yapma özgürlüğü sunduklarını vurgulayan Sayar, üstelik tüm yatırım fonlarının aynı fiyatta bulunduğunu ve hiçbir ek harcama/ komisyon almadıklarını kaydetti.

‘AÇIK YATIRIM İLE KÜÇÜK YATIRIM SAHİBİNE ÖZEL BANKACILIK HİZMETİ’

Açık Yatırım’ın, minik tutum sahibine hususi bankacılık, seçkin bankacılık müşterisine sunulan hizmeti sunmayı hedeflediğinin ve bunu yavaş yavaş daha tabana yayarak yaptıklarını belirten Sayar, ” Ana para piyasalarında fiyat eşitliği sağlıyoruz. Mesela bir fonun fiyatı hususi bankacılık müşterisi için de aynı, minik tutum sahibi için de. Oysa mevduat fiyatlamalarında oldukça çeşitli fiyat aralıkları var. Tutara bakılırsa farklılıklar arz edebiliyor. Biz bunu açık yatırımda yok etmeye çalışıyoruz. Bizim portföy yönetim şirketimiz şu demek oluyor ki yatırım fonumuz yok, tüm fonlara eşit mesafedeyiz. Ek olarak güncel bir mevzu Türk banka bonoları günümüzde üstünde durulması ihtiyaç duyulan bir mevzu. Hem fiyat hem stopaj pozitif yanları var, tutum sahiplerine mühim avantajlar sağlıyor” dedi.

‘UZAKTAN KİMLİK TESPİTİ YATIRIM VE BANKACILIK SEKTÖRÜ AÇISINDAN BİR DEVRİM’

Temmuz 2020’de Türkiye’de yürürlüğe girmesi beklenen Bankacılık Data Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ile uzaktan kimlik tespiti yardımıyla bankalar ve aracı kurumlar uzaktan satın alan edinimi yapabileceklerini belirten Sayar, bu sayede vatandaşların hangi şehirde ya da ülkede olurlarsa olsunlar dijital ortamda şubeye gitmeden hesaplarını açabileceklerini kaydetti. Bunu yatırım ve bankacılık dünyasında dijital bir devrim olarak gördüklerini ifade eden Sayar, “Müşterilerimizin yatırımlarını özgürce yönlendirmelerinin ve tüm finansal piyasalara erişiminin önünü açacağını düşünüyoruz” dedi.

‘İDDİALI FINTECHLER BİZE ULAŞIRSA MEMNUN OLURUZ’

Dijital satın alan profilinin çıkartılmasının son aşama mühim bir mevzu bulunduğunu belirten Sayar, “Hem müşterinin risk iştahının ölçülmesi hem de getiri beklentisinin anlaşılması şeklinde hususların dijital yapılması ve süre içinde yapa zeka ile geliştirilmesi oldukça hızla büyüyen bir alan. Bizde bu mevzuda çeşitli yurt içi ve dışı fintech şirketleri ile görüşüyoruz ve belli kararlar vermek üzeriyiz. Bu tip mevzuları artık bünyemizde geliştirmiyoruz, uzmanlık alanlarını(uzmanlık siloları) oluşturuyor ve onları dışarıdan almayı tercih ediyoruz. Bu mevzularda ulaşamadığımız, iddialı olan fintech’ler bizlere ulaşırlarsa son aşama memnun oluruz. Finansal ürün ve teknolojiyi konuşturan fintech firmaları finans dünyasında yeni bir vizyon yarattılar. Ikimiz de bu vizyondan yararlanmak istiyoruz” diye konuştu.

‘DÜŞEN FAİZ ORTAMIYLA SERMAYE PİYASALARININ ÇEKİCİLİĞİ ARTTI’

Son dönemde faizlerdeki düşüşle beraber yatırımcıların gözünde ana para piyasalarının çekiciliğinin arttığını belirten Sayar, sadece gene de Türkiye’deki tasarrufların büyük bölümünün vadeli mevduat bulunduğunu göz ardı etmemek icap ettiğini söylemiş oldu. Klasik mevduatı da artık değişik yöntemlerle değerlendirmeyi planladıklarını vurgulayan Sayar, “Biz mevduatı 20’ye yakın bankada müşterilerimize hesap açmak suretiyle değerlendirebiliriz ” dedi. Böylelikle de ana para piyasalarında bir finansal eşitlik sağladıklarını belirten Sayar, burada minik tutum sahiplerine de yatırımın yolunu açtıklarını söylemiş oldu. Burada Borsa İstanbul ve Takasbank’a da teşekkür etmek icap ettiğinin altını çizen Sayar, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) son aşama mühim bulunduğunu altını çizdi. TEFAS’ın dünyada tek bulunduğunu belirten Sayar, 500’e yakın yatırım fonuna bu platform vesilesiyle erişmenin mümkün bulunduğunu kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.