ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilir 

gereksinim kredisi çekerken nelere dikkat edilir  Yaşam şartları gittikçe zorlaşıyor. Evlenmek, okumak, ev sahibi olmak, eşyaları yenilemek benzer biçimde tüm ihtiyaçlarda bankaların kapısını çalıyoruz. Kredi çekmek artık bir yaşam biçimi haline geldi. Kredi çekmeyen bankaya yolu düşmeyen yoktur. İhtiyaç kredisi çekerken dikkatli olmak gerekir. Bu mevzuda uzmanlar kredi çekenlere şu tavsiyelerde bulunmaktadır

1- İhtiyacınız Kadar Kredi Çekin : İhtiyacınızdan fazlasını çekmeyin. Şundan dolayı aldığınız kredinin bir faiz oranı var. İhtiyacınız 10 bin iken siz 15 bin çektiğinizde fazladan çektiğiniz 5000 lira için de faiz ödeyerek daha oldukça borçlanmış olmuş olursunuz.

2- Vadeyi Kısa Tutun : 10 bin liraya ihtiyacınız var ise 1 yılda 1100 lira 2 yılda 2300 lira 3 yılda 3900 lira 4 yılda 5250 lira faiz ödersiniz. Bütçenizi iyi ayarlayıp vadeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. İhtiyaç miktarı kadar kredi çekip mümkün olduğunca azca borçlanın.

3- Krediyi Bankanızdan Çekin : Maaş aldığınız banka size hususi faiz uygulayabilir. Evrak ve belge toplamanıza gerek kalmamıştır. Taksitler maaştan otomatik kesilir. Geri ödemeyi kolay yaparsınız. Öteki biçim her ay tertipli olarak kredi çektiğiniz hesaba para yatırmanız gerekir. 48 ay vadeli kredi çektiğinizi düşünürsek 48 ay süresince o banka hesabını etken tutup para yatırmanız gerekir.

4- Faiz Oranlarını Takip Edin : Bankalar değişik faiz oranı ile kredi verir. Maaşlı müşterisi olduğunuz bankanın faiz oranı yüksekse sırf maaşı oradan alıyorsunuz diye o bankadan kredi çekmek akıl karı bir iş değildir. Faiz oranı düşük olan bankaları tercih edin.

5- Kredi Harcamalarına Dikkat Edin : Kredi çekeceğiniz banka sizden dosya harcaması, sigorta ve işletim hizmeti benzer biçimde harcamalar çıkartabilir. Kredi çekerken kesinlikle harcamalara dikkat edin. 10 bin lira kredi için kimi banka 200 lira dosya harcaması alırken bir başka banka 500 lira ister.

gereksinim kredisi çekerken nelere dikkat edilir

İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilir 

Bir oldukça kişinin acil bulup çekmiş olduğu kredi olan acil gereksinim kredisi kredi notu yüksek olan kişilerin anında sorunsuz çıkmış olduğu tek kredi fırsatıdır. Bu krediye baş vuru oranlarının %45 çiftçilerin kullandığı son zamanlarda ise kredi notu düşük olsada en oldukça talep edilen kredi fırsatı acil gereksinim kredisidir.  Bu krediyi çekmek kolay olsa da yukarıda anlatıldığı suretiyle dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir kaç husus vardır.

Tüketici Kredisi Türleri

Ev kredisi İpotek, ev satın almak için kullanılan bir kredidir. Borçlular çoğu zaman satın alma fiyatının minik bir yüzdesini nakit olarak düşürür ve kalan bakiye bir banka yada borç veren müessese tarafınca finanse edilir.

Kredi verenin belirlediği belirli kredi puanı ve gelir gereksinimlerini karşılayan borçlulara ipotek teklif edilir. Birçok konut ipotek kredisi mevcuttur . Bir ipotek, ödünç alınan büyük miktar sebebiyle çoğu zaman 15 – 30 yıl içinde uzun bir kredi süresine haiz olacaktır.

30 senelik durağan(durgun) faizli ev kredisi en yaygın kredi dönemleridir. Daha kısa durağan(durgun) oranlı şartlar ve ayarlanabilir oranlı ipotek kredileri de mevcuttur.

Ev kredisi

Eğer bir ipotek var ise ve ev ipotek dengesi daha değerinde ise o vakit ev özkaynak var. İkinci ipotek olarak adlandırılan bir krediyi güvence altına almak için evinizdeki bu eşitliği kullanabilirsiniz . Bu kredi eviniz tarafınca güvence altına alınmıştır ve düşük faiz oranları ile gelmektedir.

Bireysel kredi

Bireysel krediler, çoğu zaman 18-60 ay içinde, kısa kredi vadesi ile tüketicilere verilen teminatsız kredilerdir. Bireysel kredilerdeki faiz oranları çoğu zaman ev kredisi benzer biçimde teminatlı kredilerden daha yüksek, sadece kredi kartlarından daha düşüktür. Tatilden bir işe başlamaya kadar, borçlular istedikleri herhangi bir satın alma işlemi için kişisel bir kredi kullanabilirler.

Finansman Kredisi

Mevcut bir krediyi ödemek için yeni bir kredi aldığınızda tekrardan finansman olarak bilinir. Bir çok kredi türünü tekrardan finanse edebilirsiniz, sadece mortgage tekrardan finansmanı en yaygın olanıdır. Birinin kredilerini tekrardan finanse etmek istemesinin birçok sebebi vardır. Çoğu zaman daha düşük bir faiz oranı yada aylık ödeme elde etmektir. Kredi kartı borcunu tekrardan finanse edemezsiniz sadece bakiye transferi yapabilirsiniz. Bakiye transferi, yeni bir kredi kartı aldığınızda ve eski kartlarınızdan bakiyeyi aktardığınızda gerçekleşir.

Oto vasıta taşıt kredisi

Bir vasıta, bir çok tüketicinin yapmış olduğu en büyük ikinci satın alma aracıdır. Birçoğunun otomobil benzer biçimde amortismana doğal olarak bir varlık için nakit ödemesi mümkün değildir. Pek oldukça şahıs otomobil satın almak ve finanse etmek için otomobil kredisi kullanıyor. Taşıt kredisi vadeleri çoğu zaman 36-60 ay arasındadır ve durağan(durgun) bir faiz oranına haizdir. Bayiden finanse edilen yeni bir otomobil satın alırken faiz oranı oldukça daha düşük olacaktır. İkinci el otomobiller, tüketici kredi notuna gore daha yüksek faiz oranlarına haizdir.

Kredi kartları

Kredi kartı, en popüler tüketici kredisi türlerinden biridir. Kredi kartı, ana bakiye üstünden ödünç alabileceğiniz ve aylık minik ödemeler yapabileceğiniz bir kredi limiti. Kredi kartları için faiz oranları çoğu zaman oldukça yüksektir, sadece yalnızca ödünç aldığınız meblağ üstünden faiz ödersiniz. Her ay bakiyenin tamamını ödeyebiliyorsanız, hiçbir faiz ödemezsiniz.

Talebe kredileri

Eğitim pahalıdır, bu yüzden birçok talebe üniversiteye ödemek için talebe kredisi alır. Bu krediler kimi zaman Hükümet tarafınca desteklenmekte ve krediniz olmasa bile bu kredileri almaya hak kazanmaktadır. Talebe kredisi ödemeleri çoğu zaman üniversiteyi tamamlayana kadar ertelenir. Ödemeler, birkaç ay içinde uzatılabilir ve aylık ödemeler nispeten küçüktür.

Netice olarak…

Tüketici kredileri pahalı alımları finanse etmek için kullanılır. Tüketici kredileri olmasaydı, birçok şahıs ev ya da otomobil satın alamazdı. Öğrenciler kolej için ödeme yapabilir ve okulu tamamlayana kadar krediyi geri ödemek zorunda kalmazlar. Kredi kartları uygundur ve kredi yapmaya destek olmanın mükemmel bir yoludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz