Esnaf Kredisi ve Ticari Kredi Nedir Nasıl Alınır

Esnaf Kredisi ve Ticari Kredi Nedir Iyi mi Alınır

Çeşitli alanlarda hizmet vermek adına iş yeri ya da dükkan açmış olan küçük esnaflara destek olabilmek adına KOSGEB destekli sunulan esnaf kredisi, devletimizde hizmet sunan değişik bankalar aracılığı ile alınabilmektedir. İş yeri açmak ya da borçlarını düzene sokabilmek isteyen esnaflar tarafınca soruların esnaf kredisi iyi mi alınır sorusu için ilk olarak, kredi alabilmek için lüzumlu olan şartların bilinmesi gerekmektedir. Ilk olarak esnafların vergi siciline kayıtlı olmaları ve bankaların belirlemiş olduğu evrak ve içerikleri temin etmeleri gerekmektedir.

Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar 2020

Kendi isini oluşturmak ve tecim yaparak, para kazanmak isteyen yeni esnaf adayları için kredi desteği sunmayı amaçlanan hükumet, Türkiye’de hizmet veren değişik bankalar ile hususi anlaşmalar sonucunda, çeşitli miktarlar üstünden kefilsiz kredi ayrıcalıklarına yer vermektedir. Ilk olarak bankaların belirlemiş oldukları kurallara nazaran değişebilen evrak ve belgeler, ayni zamanda kredi puanlarımıza nazaran de belirlenebilmektedir. Her geçen yıl tertipli olarak değişen müracaat evrakları için güncel olarak sunduğumuz esnaf kredisi için lüzumlu evraklar 2018 listemizden yararlanarak, genel olarak bankaların ortak belirledikleri lüzumlu içeriklere ulaşabilirsiniz.

-Kisi ve ortakların nüfus cüzdanı fotokopileri
-Vergi levhası
-Son iki yıla ilişkin gelir tablosu
-İmza sirküleri
– Tecim sicil gazetesi

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf Kredisi Iyi mi Hangi Bankalardan Alınır

Devlet yardımı ve katkıları ile birlikte esnafların yükünü hafifletmek ve ülkemizdeki esnaf sayısını daha yukarılara taşımak için sunulan esnaf kredileri, toplu anlaşmalar sonucunda değişik bankalar tarafınca verilmektedir. Güncel araştırmalar sonucunda sunulan esnaf kredisi veren bankalar sıralaması ise su şekilde sıralanmaktadır:

– Halkbank
– QNB Finans bank
– Denizbank
– Ziraat Bankası
– Güvence Bankası
– ING Bank

Denizbank Online Esnaf Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda kolaylıklar sunan web kullanımı, hem de online esnaf kredisi başvurusu yapabilmemize de olanak tanımaktadır. İhtiyaç, konut ve Taşıt benzer şekilde kredileri vermesi ile avantaj sağlamakta olan Denizbank, esnafların önüne açmak içinde kredilere yer vermektedir. İnternet üstünden kredi müracaat yapmak ise oldukça kolaydır.

Denizbank Esnaf Kredisi Başvurusu: Esnafa hususi olarak kredi olanak tanıyan bankaların basında gelen Halkbank, web üstünden online olarak başvuruda bulunmanızı sağlamaktadır. İlgili bankanın resmi sitesine yer edinen esnaf kredi müracaat formunu doldurarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kısa yoldan Denizbank resmi sitesindeki esnaf kredi müracaat formuna gitmek isteyen kisiler, buraya tıklayarak, kolay şekilde erişim sağlayabilir.

Ticari Kredinin Artıları ve Eksileri

Ticari kredi B2B işletmeler içinde ortak bir finansal düzenleme olmasına rağmen, bir tür borç finansmanı olarak kabul edilir ve bundan dolayı her işletme yada her finansman durumu için sürekli doğru olmayacaktır.

Bu amaçla, bir satıcıdan ticari kredi almaya karar vermeden ilkin, bunu yapmanın hem ihtimaller içinde avantajlarını hem de dezavantajlarını dikkate almak istersiniz:

Ticari Kredi Nedir?

Ticari kredi, bir müşterinin şimdi mal yada hizmet satın almasına ve ondan sonrasında karşılıklı olarak kararlaştırılan bir tarihte (bir çok süre 30, 45, 60 yada 90 gün içinde) ödeme yapmasına izin verildiği bir finansman düzenlemesidir.

Kimi süre hesaba sipariş vermek de denir, satıcı ve satın alan arasındaki bu gayri resmi kredi ilişkisi, küçük işletmelerin malların maliyetini derhal gidermek zorunda kalmadan tekrardan satış için envanter yada hammadde sipariş etmeleri için muhteşem bir yoldur.

Ticari Kredi Örnekleri

Ticari kredinin iyi mi çalıştığını daha iyi idrak etmek için birkaç örneği inceleyelim:

İlk olarak, hususi grafik tişörtler tasarlayan, basan ve satan bir işe başladığınızı düşünelim. Bu ürünleri üretmek için, serigrafi baskı ekipmanı ve sarf malzemelerinin yanı sıra tasarımlarınızı basabileceğiniz düz renkli tişörtlerin ilk envanterini satın almanız gerekir .

Bu üründen gelir elde edebilmek için ilkin sarf malzemelerini almanız, tişörtlerinizi yazdırmanız ve satmanız gerekir, değil mi? Bu, ticari krediyi kullanabileceğiniz bir örnektir.

Bir borç verenden yada alternatif bir kaynaktan finansman almaya çalışmak yerine,  30 gün içinde siparişiniz için ödeyeceğiniz anlayışı ile size ilk T-shirt envanterini göndermeyi kabul edecek bir T-shirt satıcısı bulabilirsiniz. 60 gün – gelir elde etmek için tişörtlerinizi basmak ve satmak için kafi zaman; bazıları satıcıyı ödemeye yöneliktir.

Bu ticari kredi örneğinde, işletme olarak, üçüncü taraf bir tişört satıcısından ticari kredi alıyorsunuz. Bununla birlikte, kendinizi aksi durumda da bulabilirsiniz.

Mesela, bu noktaya kadar, mesela, T-shirt işinizde başarı göstermiş oldunuz ve şu anda üretilen ve satılmaya hazır bir fazla tişörtünüz var. İşinize küçük bir butik gelebilir ve mağazalarında satmak için 100 gömlek sipariş edebilir.

Bir tek butik gömlekleri ödemek için eldeki paraya haiz değil, bundan dolayı mağaza sahibinin 60 gün içinde size geri ödeyeceği anlaşmasıyla envanteri göndermeye karar veriyorsunuz – gene gömlekleri satmaları için kafi süre , gelir elde edin ve size geri ödeme yapın. Bu durumda, ticari kredi alan işletme olmanın aksine, ticari krediyi butiğe genişleten satıcı sizsiniz  .

Ticari Kredi Koşullarını Anlama

Artık ticari kredinin ne olduğuna ilişkin bir genel bakışa haiz olduğunuza nazaran, bu tür finansmanın iyi mi çalıştığını daha detaylı bir halde ele alalım.

Genel olarak, ticari kredi, kısa vadeli krediye benzer bir borç finansmanı biçimi olarak düşünülebilir . Bununla birlikte, geleneksel borç veren-borçlu ilişkisinin aksine, bir ticari kredi düzenlemesinde bir satıcı ve satın alan arasındaki antak kalma tipik olarak oldukça daha azca resmidir.

Bazı satıcılar yeni satın alan hesaplarında kredi kontrolleri yapsa da (ve ticari krediyi genişletiyorsanız yapmalısınız), hepsi yapmaz – ve bir oldukca zaman faturanın kendisi  bir kredi ilişkisinin tek göstergesidir.

Bu yüzden, ticari krediyi genişletiyor yada alsanız da, birlikteliğin şartlarının sipariş faturasında belirtildiğinden güvenli olmak istersiniz. Bu şartlar , satmaca tarihini, son ödeme tarihini ve gecikmiş cezalar yada süratli ödeme için indirimleri içermelidir  .

Net Terimler

Genel olarak,  ticari krediler üstünden ihraç edilen faturalar , “net” olarak takip edildikten sonrasında, ticari kredinin verildiği tarihten itibaren geçen gün sayısı üstünden düzenlenir. Kısacası, bir ticari kredi faturasındaki net şartlar, satıcıyı ne kadar süreyle geri ödemeniz gerektirme ettiğini gösterir.

Bir çok süre, ticari kredi sözleşmesiyle aşağıdaki satmaca ödeme şartlarından birini görürsünüz :

  • Net 30: Satmaca tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi ihtiyaç duyulan ödeme.
  • Net 45: Satmaca tarihinden itibaren 45 gün içinde ödenmesi ihtiyaç duyulan ödeme.
  • Net 60: Satmaca tarihinden itibaren 60 gün içinde ödenmesi ihtiyaç duyulan ödeme.

Birçok tedarikçi varsayılan olarak 30 faturalandırma terimini varsayılan olarak ayarlasa da (aşağıdaki resimde gösterildiği benzer şekilde), ticari kredi şartlarını 120 güne kadar görebilirsiniz. Ek olarak, belirttiğimiz benzer şekilde, ticari kredi faturasında ödeme indirimleri yada gecikmiş cezalar hakkında data de bulunmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz