Ham Petrol fiyatları ne olur

Ham petrol tutarları goldilocks ABD işleri raporunda yaşanmış olan durgunluk korkularından sonrasında toparlanma desteğini geri çekti.

Ham petrol fiyatı emtia teklif alırken yükselmeye devam ederken risk oranı iştahının Fed faiz oranının düzelmesiyle beraber gelecek hafta ABD-Çin tecim görüşmelerine yönelmiş bahisler azaldı.

Ham petrol tutarları haftayı iyimser bir tonda bitirmek ve emtianın 10 günlük düz yitirme çizgisine son vermek için hızlanıyor. Suudi Arabistan boru hattı saldırısı sebebiyle geçen ayki arz şokundan bu yana ham petrolün fiyatı PMI verilerinin hayal kırıklığına uğramasıyla ortaya çıkan durgunluk korkularının ortasında kabaca% 15 daha düşük bir oranda artmıştır. Ham petrol tutarları toparlanma emareleri göstermeye başlıyor sadece emtia büyük bir teknik seviyenin çevresinde bir yüzerlilik buluyor.

Ham Petrol fiyatları ne olur

Öte taraftan, piyasanın önden yüklenen FOMC fiyat indirimi beklentileri, gelecekteki ekonomik gelişme ve ham petrol talebinin artması ihtimalini artırdı. Bununla beraber genel olarak sıhhatli bir ziraat dışı bir bordro raporu ABD işgücü piyasasının – ABD ekonomisinin temel taşı – sağlam temele dayanmaya devam ettiğini ve tüccarların bu hafta başlarında aşırı riskli varlıklarda aşırıya kaçmayı tekrardan değerlendirmelerine neden bulunduğunu gösteriyor.

Haftalık tabloya bakarak günlük gürültüyü filtreleyerek, genel flama kalıbı oluşumunu, fiyatlar geçen yıla nazaran daha yüksek ve daha düşük seviyeler içinde rulo olarak görüyoruz . Ham petrol fiyatındaki son negatif düşüş RSD’nin 50’nin altına düşmesine neden olurken.

MACD negatif bölgelere geçti bu da satış baskısının sürdüğünü gösteriyor. Bununla beraber Ağustos 2019’daki teknik desteğin düşük olması ve ham petrolün yükseliş ayağının orta noktadan geri çekilmesinin Şubat 2016’dan Ekim 2018’e kadar düşmemesi durumunda son iki haftadaki iyileşme hızlandırabilir .

Günlük grafiğe dönüştüğünde, ham petrol fiyatı hareketi, emtia, daha ilkin emtianı bu yıl birkaç kez daha yükseğe iten büyük bir teknik düzey olan 51.00 tutacağındaki birleşme desteğine dokunduktan sonrasında düştü.

Bir boğa perspektiften bakıldığında 7 Ağustos Perşembe günü yüksek düşük bağıl inci salınım dibi yapıcı teknik gelişmedir. Benzer bir kayda nazaran RSI derin aşırı satım alanından MACD ile yükselişe geçebilir. Bu da uzun vadeli haftalık süre dilimi ile karşılaştırılan solma baskısına işaret ediyor olabilir. Bununla beraber 53.00 fiyat seviyesindeki destek- dönüş direnç devam eden bir toparlanmayı önleyebilir.

Ham Petrol fiyatları ne olur
ham petrol fi̇yat endeksi̇

4 saatlik süre diliminde yakınlaştırırken ham petrolün gelişmekte olan kısa vadeli toparlanmasına dair daha çok kanıt görüyoruz. 16 Eylül sonundan itibaren yükseliş eğilimi gösteren yükseliş çizgisinin yükselmesi son 3 hafta süresince % 23.6 Fibonacci ham petrolünün süratli kaymasının geri çekilmesiyle vurgulanan 54.00 kolunu kontrol etmek için kapıyı açabilir. Ham petrol fiyatlarındaki boğalar için bir başka potansiyel hedef olarak görülebilecek. Bir sonraki teknik direnç seviyesi 56.00 tutamacının odaklanmasını sağlıyor

Yağ Volati̇li̇te Endeksi̇ (ovx) ve ham yağ fi̇yat şemasi

Ham Petrol fiyatları ne olur
yağ volati̇li̇te endeksi̇ (ovx) ve ham yağ fi̇yat şemasi

Son olarak ham petrol fiyatı teknik tahminime nazaran. Cboe petrol volatilite endeksi (OVX) ile ölçülen petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın beklendiği şeklinde yükseldiğini ve artan risk iştahını yansıttığını belirttim. Ek olarak ikisi arasındaki tipik ters korelasyonun şu anda pozitif bulunduğunu  sadece tipik ilişkilerine geri döndüğünü belirttim. İkincisi hala geçerli şeklinde gözükse de.

OVX gelecek günlerde risk iştahı ve petrol fiyatını artırabilecek hafta sonu yaklaşırken geri dönüyor şeklinde görünüyor. Bununla beraber piyasalar gelecek hafta devam etmek suretiyle planlanan iki ekonomik santral arasındaki görüşmelerle telleri aşmak suretiyle. Belirlenen ABD Çin ticaret savaş başlıklarının yanı sıra. Fed faiz oranlarını düşürme beklentilerini daha da azaltabilecek gelecek ekonomik veri yayınlarını sindirmek zorunda kalacaklar .