Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Üniversite Kurumları Imtihanı’nın (YKS) üçüncü ve son oturumu Yabancı Lisan Testi (YDT) sonlanmış oldu.

Üniversite adayları, YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ni (TYT) dün, 2. oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) sorularını bugün yanıtladı.

Son oturum olan ve saat 15.45’te başlamış olan YDT, 120 dakika sürdü.

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça lisanlarında meydana getirilen imtihanda yekun 80 sual konum aldı. Karşı karşıya eğitim gördükleri bahislerden görevli olan 2020-YKS adaylarına 12. sınıfın 2. periyot mevzularından sual sorulmadı.

T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan ya da nüfus cüzdanında vatandaşlık numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdüriyetleri bugün de açık bulunduruldu.

Testte koronavirüs tedbirleri

Bina ve mekteplerin, imtihandan evvelden detaylı paklığı yapılmış oldu ve dezenfekte edildi.

YKS’nin her oturumunda, koronavirüs tedbirleri kapsamında adaylara kontrol binası girişlerinde hizmetliler tarafınca maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi.

Sınav hizmetlilerine de maske ve dezenfektanla beraber lateks eldiven de dağıtıldı. İsteyen adaylar ve vazifeliler, maske ve siperlikleriyle imtihana geldi. Bilim Heyetinin önerisi doğrultusunda kontrol salonuna geçip sırasına oturduktan sonrasında adaylardan talep edenlere sınav müddetince maskelerini çıkarma imkanı tanındı.

Mektep bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve toplumsal arayı korumak için adaylar ve kontrol vazifelileri haricinde asla kimse mektep bahçelerine alınmadı. Adaylar sınav binalarına girişte ve kontrol bitiminde binadan çıkışta, toplumsal aralığın korunması için vazifeliler tarafınca yönlendirildi.

COVID-19 durumu olan adaylar, tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda münferit salonlarda teste alındı.

YKS münasebetiyle bugün saat 09.30’da başlatılan sokağa çıkma kısıtlaması, saat 18.30’da sona erecek.

ÖSYM takvimine nazaran YKS neticeleri 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz