DOLAR 6,8169
EURO 7,4337
ALTIN 379,04
BIST 103.024
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

İTO Başkanı Avdagiç: Üretimimizi koronavirüsten 4 antikor koruyacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yöneticisi Şekib Avdagiç, “Üretimimizi koronavirüsten 4 antikor koruyacak. Mağazalar tekrar açıldığında ‘sosyal …

İTO Başkanı Avdagiç: Üretimimizi koronavirüsten 4 antikor koruyacak
23.05.2020
16
A+
A-

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yöneticisi Şekib Avdagiç, “Üretimimizi koronavirüsten 4 antikor koruyacak. Mağazalar tekrar açıldığında ‘sosyal fiyat’ önlemini almak, dilek ettiğimiz çıkışın itici motoru olacak iş gücümüzden vazgeçmemek, nakit akışımızı dikkatle yönetmek ve öz anaparamıza güç vermek iş yerküremizin antikoru olacaktır.” dedi.

Avdagiç, koronavirüs önlemleri kapsamında görüntü konferans formülüyle gerçekleştirilen 261 üyeli İTO Meclisi’nin mayıs ayı içtimasında konuştu. Avdagiç, Türkiye ve Türk iş yerküresinin iki aydır global koronavirüsle savaşında ‘kriz ustası’ olduğunu bir sefer daha gösterdiğini ve bunalımı birçok gelişmiş devlete nazaran çok büyük muvaffakiyetle koordine ettiğini söyledi.

Avdagiç, Türkiye’nin üretim bayrağının hiçbir vakit mekana inmeyeceğini, yerli ve ulusal üretim anlayışının verdiği özgüvenle, üretim bayrağını, yerkürenin her bucağında dalgalandırmanın gururunu yaşayacaklarını belirtti.

Korona günlerinde iş yerküresine 4 kıymetli hizmet düştüğüne vurgulayan Avdagiç, şunları kaydetti:

“Birincisi, yeni alışılagelmiş başladığında tüm bölümlerimizde yüksek fiyat artışlarından kaçınmalıyız. Bu periyot, fedakârlık devridir. Tekrar mağazalar açıldığında, ‘sosyal mesafe’ tedbiri üzere ‘sosyal fiyat’ önlemini de uygulamalıyız. İkincisi, iş gücümüzü koruma etmemiz gerekiyor. Devletimiz bu bahiste gerekli desteği veriyor. Biz de kapsamının genişletilmesi için çalışıyoruz. İşletmelerimize nitelikli iş gücüne sahip çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Zira olağanlaşma sonrasında bu iş gücü, istek ettiğimiz çıkışın itici motoru olacaktır. Üçüncüsü, her şeyden evvel nakit akışlarımızı çok daha dikkatli yönetmeliyiz. Zira iş yerküremizin bilançosu, İTO üyelerinin bilançosu; memleketimizin bilançosudur. Maliyet idaresini çok daha çokça önemsemeliyiz. Öz kaynaklarımızın ehemmiyeti arttı. Bu yüzden varımızı yoğumuzu firmamıza katmalıyız. Üretim çarklarımızı etkin tutmak için yapacağımız her şey çok kıymetli. Üretim olmadan biz de, devletimiz de ekonomik manada var olamaz.”

“Fridman’ın lafının gerçekliğini korona günlerinde harfiyen yaşadık”

Şekib Avdagiç, 20. yüzyılın güçlü ekonomistlerinden Milton Friedman’ın “Ancak gerçek ya da hissedilen bunalım, gerçek bir değişim ortaya çıkarabilir. Bu bunalım çıktığında alınan tedbirler daha evvel kullanılmamış fikirlere dayanır.” kelamının gerçekliğini korona günlerinde harfiyen yaşandığını belirtti.

Uygun yönetilmiş buhranların şirketlerin bağışıklığını artırmalarına imkan vereceğini işaret eden Avdagiç, “Nietzsche’nin dediği üzere, ‘Bizi öldürmeyen acı, bizi güçlendirecektir.’ İnanıyorum ki, Türk iş yerküresi, Türk teşebbüsçüsü, pandemi sürecinden global manada özgüven sahibi olarak çıkacaktır.” sözlerini kullandı.

Koronavirüs sonrası yerkürede Türkiye’nin üretim disiplini, kalifiye insan gücü ve sevkiyat performansı ile büyük avantajlara sahip olduğunu belirten Avdagiç, “Bu avantajlarımızı kullanarak, birinci etapta AB’nin ithalatındaki hakkımızı süratle artırmamız mümkün. Zira artık Garp için Uzak Şark, üretim manasında daha ‘uzak’ hale geldi. En yakınlarında ise Türkiye var.” diye konuştu.

Avdagiç, İTO olarak, bu süreçte dinamik bir rol oynamaya devam ettiklerini, bölümlerimizin gereksinim ve taleplerini Kaynak ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere tüm ilgililere aktardıklarını ve süreci takip ettiklerini anlattı.

“Hazirandan itibaren iktisatta ibre yukarıya yanlışsız çıkacak”

İTO Lideri Avdagiç, Kaynak ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın iştirakiyle TOBB tarafından organize edilen son içtimada Bakan Albayrak’ın yerli üretimin çok daha değerli hale geleceğine yönelik vurgusundan memnuniyet duyduklarını tabir etti.

Avdagiç, “Sayın Albayrak, ihracat için üretim yapan, bu mevzuda yatırım yapmak isteyen ya da ithalatı azaltıcı üretim ve yatırım yapmak isteyen firmalara son nokta tesirli teşviklerin devreye gireceğini, yatırım önlemlerinin gündeme geleceğini söz etti. Sayın bakanımız Albayrak’ın cari açık sorununu ebedi formda ortadan kaldırma konusunda tam bir duruş sergilediğini izledik. Bu bizi heyecanlandırdı.” sözlerini kullandı.

İki değerli haberin iş yerküresinde çıkış sürecinin başlamakta olduğu konusunda cüret verdiğini belirten Avdagiç, kimi kesimlerden son günlerde ‘yoğun siparişler’ aldıkları bildirimi gelmesinin, hazirandan itibaren iktisatta ibrenin yukarıya akıllıca çıkacağına inançlarını artırdığını kaydetti.

Had kapılarında sefer sayıları

2. olumlu haberin taşımacılık koluyla ilgili olduğunu belirten Avdagiç, had kapılarımızdan giriş-çıkış yapan tır ve kamyon sefer sayısının kıymetli bir gösterge olduğunu söyledi.

Avdagiç, “Üç ortamda gümrük kapılarımız bulunuyor. Pandemi öncesi Garba, yani Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Ro-Ro Kapısına sefer sayımız 14 bin 557 idi. Düşüşün pik yaptığı hafta 7 bin 18 oldu. Geçen hafta bu rakam 9 bin 930 olarak gerçekleşti. Yaklaşık yüzde 40 artış demektir. Şarka yani Sarp, Gürbulak, Nahçıvan-Dilucu kapılarına sefer sayımız ise salgın öncesi 7 bin 736 idi. En düşük hafta 2 bin 684 oldu. Geçen hafta ise 3 bin 166’ya yükseldi. Yukarıya sahih hafif de olsa bir yükseliş var. En işlek kapılarımızın olduğu Güney Doğu’daki Habur, Cilvegözü, Öncüpınar, Nusaybin kapılarına seferlerimiz ise pandemi öncesi 19 bin 878 idi. Düşüşün pik yaptığı hafta yarıya inerek 9 bin 652 oldu. Geçen hafta 11 bin 602 olarak gerçekleşti. Son teşebbüslerimizden sonra yükseliş var.” sözlerini kullandı.

Rakamların yükselişe geçmesinde İTO’nun değerli ek sağladığını belirten Avdagiç, İTO olarak tır şoförlerine gümrük girişlerinde konulan 14 günlük karantina vadesiyle ve vizeleri biten şoförlere vize alınmasıyla ilgili de sonuç alıcı teşebbüslerinin olduğunu laflarına ekledi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.