İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Yöneticisi Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Yöneticisi Mehmet Murat Çalık ve Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt, şiddetli yağış sebebiyle sel baskını yaşanmış olan mahallelerde belediye ekipleriyle beraber araştırmalarda bulunmuş oldu.

İmamoğlu, vatandaşlara her türlü desteği vereceklerini, yıkıntı kalkana kadar alanda çalışmalarını sürdüreceklerini söylemiş oldu. İmamoğlu, açıklamalarını şöyleki sürdürdü;

*İstanbulumuzun bugün değişik mahallerinde yağışlar var. Tüm önlemleri almış durumdayız. Lakin organik bazı yerlerde, mahsusen geçmişten bugüne yaşanmış olan kimi alt yapı sıkıntıları var.

*Bu kentin ne yazık ki bir gerçeği. Bilhassa bizim bu Pandemi sürecinde başlatmış olduğumuz çalışmaların ne kadar kıymetli bulunduğunun da göstergesi.

*Zira bu Haramidere’deki süreçle ilgili de Esenyurt Belediye Başkanlığımızla yaptığımız içtimada en kıymetli sıkıntılardan biri de bu alan olduğu belirlenmişti.

*Biz burada şantiyemizi kurduk. Dereden kaynaklı baskınların giderilmemesi hususunda süreci tamamladık ve bu süreçle ilgili de çalışmalarımızı başlattık.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN MAĞDUR OLMASINA FIRSAT TANIMAYIZ”

Suriyeli bir kişinin yaşamını kaybetmesinden dolayı üzüntülerini lisana getiren İmamoğlu, “Tanrı’tan rahmet diliyoruz. Valiliğimizin öncülüğünde bizim de katkılarımızla burada ziyan olan hem vatandaşımızın, hem esnafımızın yanında olacağız. Esenyurt Belediyemizle iş birliği yaparak buradaki onarım ve tadilatları hızlıca tahlile kavuşturacağız. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına fırsat tanımayız” diye konuştu.

“SORUNU KALICI OLARAK ÇÖZMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Önümüzdeki 2 -3 gün yağışların devam edeceğine dikkat çeken Ekrem İmamoğlu, “Biz vatandaşımızı uyarıyoruz. Kimi hususî noktalarda yardım araçlarımızı hazır tutuyoruz; fakat bir taraftan da İstanbul’un tüm bu nevi baskın problemi yaşayan ortamlarda probleminin tahlilini kalıcı olarak da çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

MESKENINDE KALAMAYACAK VATANDAŞLAR İÇİN KONAKLAMA TESPİTİ YAPILDI

İmamoğlu, su baskınından dolayı meskeninde kalamayacak vatandaşlarla ilgili de konaklama meydanlarının tespitlerinin yapıldığını belirterek “Esenyurt Belediyemizle bir arada, hem kişilerimizin oraya naklini, hem de orada kalmakla ilgili bir grup zahmetlerini çözüyor olacağız. Sanıyorum birkaç gün daha konuk edeceğimizi düşünüyorum. Zira buradaki meselelerin giderilmesi lazım, evvel bir temizlenmesi lazım. Akabinde da kişilerimizin hijyeni ve eşya gereksinimlerine dönük çalışmalarla süratlice burayı çözeceğiz” sözlerini kullandı.

“TÜM KURUMLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

Toplumsal medyadan da açıklamalarını paylaşan İmamoğlu, “Esenyurt’ta sel felaketinden etkilenen mahallemizi ziyaret ettik, İBB tüm mağdur olan yurttaşlarımızın yanında olacak. Yılların yapısal problemlerine müdahale için de tüm kurumlarla süratli bir ortaklık yapacağız. Yaşamını kaybeden sığınmacı kardeşimize Tanrı’tan rahmet dilerim” dedi.

Su baskınının meydana geldiği kesimlerde Esenyurt Belediyesi ekiplerinin yanı sıra; İSKİ, AKOM, AFAD, itfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz