DOLAR 6,8169
EURO 7,4337
ALTIN 379,04
BIST 103.024
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Koronanın Türkiye yolculuğu çözüldü: Nereden, ne zaman geldi?

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart’ta tespit edilen korona virüsünün genetik özellikleri ile ilgili Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa …

Koronanın Türkiye yolculuğu çözüldü: Nereden, ne zaman geldi?
21.05.2020
61
A+
A-

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart’ta tespit edilen korona virüsünün genetik özellikleri ile ilgili Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’ndeki araştırmacılar bir makale yayınladılar. Türkiye’de raporlanan ilk 30 korona virüsü vakasını inceleyen araştırmacılar, bu virüslerin genomlarının flogenetik analizini yaptılar.

30 İZOLATIN 29’U L TİPİ

Korona virüsü genomları ile ilgili hazırlanan mevcut filogenetik (soy) ağacında, S ve L isimli iki ana dal bulunuyor. Makaleye göre, Türkiye’deki incelenen 30 izolatın 29’u L-tipi grupta yer alıyor. Ancak Türkiye’de saptanan genomlardan biri (EPI-ISL-428718), virüsün erken alt tipleri ile birlikte kümelenmiş.

BİLİNENDEN ÖNCE GELMİŞ

Filogenetik ağaçta, bu genom S ve L dalları arasında bulunmakta. Bu örnek Türkiye’de saptandığında L tipi gruptaki virüs, Avrupa’da, özellikle İtalya’da yayılmaya başlamıştı. Bu örnek, ilk vakanın raporlanmasından 1 hafta sonra saptansa da, bu genom dizisinin varlığı, korona virüsünün Türkiye’ye bilinenden daha erken girdiğini gösteriyor.

İLK GİRİŞ ABD’DEN

Türkiye’de toplanan genomların zamanla çözümlenmiş filogenetik dağılımları, en az üç giriş kaynağı olduğunu gösteriyor. Türkiye’ye araştırmada ilk girişin ABD kaynaklı olduğu görülüyor.

YAYILIMIN BAŞLANGICINDA AVUSTRALYA VE AVRUPA DA VAR

Gözlemlenen ikinci uluslararası hareket Avustralya’dan geldi. Virüsün üçüncü girişi ise Avrupa’dan, büyük ihtimalle İngiltere’den.

TÜRKİYE’YE YAYILIM ANKARA’DAN

Ayrıca modele dayanarak, Suudi Arabistan ile Türkiye’deki iki şehir arasında da karşılıklı bir ilişki olduğu görüldü. Avrupa merkezli girişlerin İstanbul’da izole edilen genomlar olduğu görülürken, virüsün Türkiye’ye yayılmasının Ankara üzerinden gerçekleştiği tahmin ediliyor. 5 farklı şehirdeki izolatlar, Ankara’daki virüs ile benzerlik gösteriyor.

TÜRKİYE’DEN 63 GENOM DİZİSİ VAR

Araştırma, Almanya merkezli bir kamu-özel sektör ortaklığı olan Global Initiative for Sharing All Influenza Data (Tüm Grip Verilerinin Paylaşılması Küresel İnisiyatifi) isimli kurumun oluşturduğu veri tabanı üzerinden yapıldı. Bu veri tabanı dünyanın farklı ülkelerinden gelen genom örneklerini açık erişime sunuluyor. Veri tabanında şu anda, 17 binden fazla genom dizisi örneği bulunuyor. Türkiye’den de şu ana kadar 63 korona virüsü genom dizisi, veri tabanında ulaşılabilir durumda.

FARKLI ÜLKELERDEKİ VERİLER KARŞILAŞTIRILABİLİYOR

Veri tabanındaki bu genomlar incelenerek korona virüsünün filogenetik ağacı oluşturulabiliyor ve virüsün hangi kaynaklardan ve nasıl yayıldığı takip edilebiliyor. Ayrıca farklı ülkelerden paylaşılan bu genomlar karşılaştırılarak, virüsün geçirdiği mutasyonlar da takip edilebiliyor. Sabancı Üniversitesi araştırmacıları da bu veri tabanını kullanarak Türkiye’den raporlanan ilk 30 korona virüsü genom dizisini inceledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.