Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Türkiye-Macaristan arasındaki ticaretin her yıl artarak güçlendiğini belirterek, “Pandemi sürecinden ilkin iki ülke arasındaki tecim hacminin artırılması ve 6 milyar dolara yetişmesi için hedef belirlenmişti. Asla beklenmedik ansızın ortaya çıkan ve tüm dünyada yaşanmış olan bu sürecin etkilerine rağmen bu hedefe ulaşılabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Polat, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) içinde Kovid-19 salgını sürecini en iyi yöneten ve bundan minimum zararla çıkan ülkelerin başlangıcında geldiğini belirterek, Macaristan’ın salgından en düşük ölçekte etkilenen ülkeler içinde yer aldığını söylemiş oldu.

IMF verilerine nazaran, 2020 senesinde yüzde 3,1 küçülme ile Macaristan’ın AB içinde salgın sürecinde minimum küçülme beklenen ülke bulunduğunu ifade eden Polat, söz mevzusu ülkede, 2021 senesinde da yüzde 4,2’lik bir gelişme öngörüldüğünü dile getirdi.

Polat, bu başarıda Orban hükumetinin ivedilikle görkemli hal duyuru etmesi ve süratli kararlar alıp derhal uygulamaya geçmesinin etkili bulunduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Macaristan, virüs yayılım gösterirken sınırlarını oldukça acil kapattı ve böylece vaka sayılarını denetim altına almayı başardı. Budapeşte havalimanının, İstanbul yada Milano’nun aksine internasyonal uçuşlar için aktarma merkezi (hub havalimanı) statüsünde olmaması da bir avantaj oldu ve AB dışından ülkeye giriş çıkışlar sınırı olan kaldı. Macaristan’da yaşam büyük oranda normale döndü. Temmuz başı itibari ile Türkiye ile karşılıklı uçuşların başlaması öngörülüyor fakat naturel ki bu planların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini salgının önümüzdeki dönemdeki seyri belirleyecek.”

“Tecim hacminin 6 milyar dolara yetişmesi hedefine ulaşılabilir”

Polat, Türkiye-Macaristan arasındaki ticaretin her yıl artarak güçlendiğini belirterek, “Makine ve elektrik, otomotiv, tekstil, kimyasal, plastik ve hayvansal ürünler iki ülke arasındaki ticaretin temelini oluşturuyor. Pandemi sürecinden ilkin iki ülke arasındaki tecim hacminin artırılması ve 6 milyar dolara yetişmesi için hedef belirlenmişti. Asla beklenmedik ansızın ortaya çıkan ve tüm dünyada yaşanmış olan bu sürecin etkilerine rağmen bu hedefe ulaşılabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Kovid-19 salgını sonrasında sınırların açılmasıyla gene aynı şekilde ticaretin büyüyerek devam edeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Salgın döneminde Macaristan’ın ihtiyacına ilk cevap veren ülkelerden biri Türkiye oldu, medikal maske kumaşı ve dezenfektan üretimi için kimyasal ham maddeler Türkiye’den tedarik edildi. DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi, Macaristan’a tıbbi araç-gereç yardımında bulunmuş oldu. Bu süreçte Macaristan ve diğeri AB ülkeleri en civarlarındaki üretim gücü yüksek mal tedarik edebilecek ülkenin Türkiye bulunduğunun farkına vardılar. Sınırlar kapanırken ve Çin’den bir fazlaca malzemenin tedariki zorlaşırken, Türkiye’nin imdada yetişmesi, ülkemizin Avrupa için önemini bir kez daha ortaya koydu.”

Polat, Macaristan’ın, Avrupa içinde yatırım için Hollanda ve İsviçre’den daha avantajlı fırsatlar sunan bir ülke olduğuna işaret ederek, “Alman ve Avusturyalı iş insanları Macaristan’ı önemli bir yatırım, üretim ve dağıtım merkezi olarak kullanıp yarı mamul ürünlerini Macaristan’a göndererek, orada son tüketiciye hazır hale getirdikten sonrasında AB başta olmak suretiyle tüm dünyaya satıyor. Bizim iş insanlarımız da Macaristan’a aynı perspektiften bakmalı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Macaristan’ın, 510 milyon sözü geçen AB pazarına ve AB’nin ikili ticari anlaşmalarının bulunmuş olduğu üçüncü pazarlara Türkiye’den ürün ve hizmetlerin satılabilmesi için oluşturulan bir kapı olduğuna işaret eden Polat, akıllı şehir teknolojileri, ziraat teknolojileri, sıhhat ekipmanları, içme suyu ve atık su teknolojileri alanında Macar firmalarının oldukça ileri bulunduğunu, bu potansiyel görülüp hayata geçirilebilirse ikili tecim hacminde 6 milyar dolar hedefine rahatça ulaşılabileceğini söylemiş oldu.

Polat, bu anlamda görevin iki ülkenin iş adamlarına düştüğüne dikkati çekerek, “Benzer şekilde Türkiye de Macar firmaları için büyük olanaklar sunuyor. Türkiye’den firmaların Macaristan üstünden AB’ye yetişebilmeleri şeklinde Macar firmaları da Türkiye üstünden Afrika’ya ulaşabilirler, hâlihazırda iki ülkenin Afrika’da ortak yatırımları bulunuyor.” dedi.

Türkiye’de Macaristan’ın ekonomik anlamda görünürlüğünün oldukça yüksek bulunduğunu belirten Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ankara’daki elçilikte iki tecim ataşesi, İstanbul’daki konsoloslukta üç tecim ataşesi bulunuyor. Ek olarak Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı HEPA’nın ve Macar Eximbank’ın da İstanbul’daki konsolosluğun bulunmuş olduğu binada Türkiye merkez ofisi var. Bunun yanında HEPA Türkiye’nin Ankara, İzmir ve Bursa’da ofisleri var. Tüm bu ticari yapılanmanın amacı, Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari hedef olan 6 milyar dolar rakamına ulaşılmasında Türk ve Macar iş topluluğu ile birlikte çalışmak ve her iki tarafa da destek vermek için parasız hizmet sunuyor.”

“Macaristan salgın döneminde bile yatırım çekmeyi başardı”

Adnan Polat, Macaristan’ın tüm dünyadan yatırım çeken bir ülke bulunduğunu, yüzde 9 ile AB içindeki en düşük kurumlar vergisi oranına haiz olması, stratejik lokasyonu ve oldukça yönlü yatırım teşvikleri vermesinin Macaristan’ı yabancı yatırımlar için cazip kıldığını anlatarak, “Bununla beraber eğitimli ve nitelikli iş gücü oranı yüksek ve beş gün şeklinde kısa bir süre içinde kolayca iş kurulabilen bir ülke. Internasyonal firmalar Macaristan’ı üretim ve lojistik üssü olarak değerlendiriyorlar. Hâlihazırda mevcut direkt yabancı yatırım stoku 90 milyar doların üstünde. Son yıllarda Avrupa ve Amerikalı yatırımcıların yanı sıra Uzak Doğulu yatırımcıların da Macaristan’a yatırım mevzusunda ilgisi yüksek.” diye konuştu.

Türkiye’den Macaristan’da değişik sektörlerde yatırım icra eden birçok önemli şirket bulunduğunu belirterek Polat, “Polat Tüm ortaklık olarak bizim de Macaristan’da enerji, emlak sektörleri başta olmak suretiyle değişik alanlarda yatırımlarımız var. Türk iş insanlarının Macaristan’daki direkt ve dolaylı yatırımlarının toplamı averaj 500 milyon avro seviyesinde ve devam eden yatırımlarla bu rakamın birkaç yıl içerinde 1,5-2 milyar avroya ulaşacağı tahmin ediliyor. Korona salgını döneminde bile yatırım çekmeyi başarmış bir ülke Macaristan. Son olarak Türkiye’den traktör kabini ve ziraat ekipmanları üreticisi Balıkesir menşeli bir şirket Macaristan’a yatırım yapmış oldu.” ifadelerini kullandı.

“Macaristan üstünden iş yapmak oldukça büyük fırsatlar sunuyor”

Polat, Macaristan’ın AB pazarı ve AB’nin ikili ticari anlaşmalarının olduğu üçüncü pazarlara açılım sağlanması bakımından büyük bir fırsat sunduğunu aktararak, Macaristan’ın Avro Bölgesi’nde olmaması ve avro karşısında özgür kur uygulanan kendi para birimi forinte haiz olmasının da Türk iş insanları açısından cazip bir unsur bulunduğunu dile getirdi.

Macaristan’ın, AB içinde Türkiye’nin sıfır sorun yaşamış olduğu bir ülke bulunduğunu belirten Polat, Macaristan hükümeti ile Türk hükümeti içinde en üst düzeyde iş birliği söz mevzusu bulunduğunu, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde küresel ekonomik dalgalanmalar haricinde hiçbir tehdit bulunmadığını altını çizdi.

Türkiye’den Macaristan’a tekstil ürünlerinin ihracatının arttığını ifade eden Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bunun yanı sıra otomotiv hem Türkiye hem Macaristan için büyük öneme haiz bir sektör, her iki ülkenin de güçlü olduğu bu alanda da ihracatın artacağını öngörüyorum. Macaristan’da yalnız binek tipi otomobil üretimi mevcut, oysa Türkiye hafifçe ve ağır ticari vasıta klasmanında iyi bir tedarikçi konumunda. Macar firmaları AB’deki büyük firmaların üretici tedarik zincirlerine entegre olmuş durumda. AB üyesi ülkelerle ticareti geliştirebilmek için bu tedarik zincirine dahil olabilmek oldukça önemli. Türk şirketleri de bu tedarik zincirine dahil olmayı başarırsa büyük fırsat yakalar. Bunun için Macaristan üstünden iş yapmanın oldukça büyük fırsatlar sunmuş olduğu kanaatindeyim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz