Türk-iş Araştırma Sonuçları Açlık ve Yoksulluk Sınırı

Türkiye Emekçi Sendikaları haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık hududunu 2 bin 431 lira 8 kuruş, yoksulluk hududunu ise 7 bin 918 lira 82 kuruş olarak hesapladı.

Konfederasyondan meydana getirilen açıklamada, her ay sistemli olarak meydana gelen “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2020 Haziran ayı olgularına taraf verildi.

Araştırmada, 4 kişilik ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan aylık gıda harcanması meblağının (açlık sınırı) 2 bin 431 lira 8 kuruş, gıda harcamasıyla beraber elbise, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması mecburi sair aylık harcamalarının yekun meblağının (yoksulluk sınırı) 7 bin 918 lira 82 kuruş, bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin ise 1 aylık 2 bin 952 lira 41 kuruş olarak hesaplandığı vurgulandı.

Ücretli çalışanların karşı zıdda kalmış olduğu geçim kurallarının, elde edilmiş gelirin zayıflığı sebebiyle her geçen gün giderek ağırlaştığı belirtilen araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını periyodunda Türkiye’de bir oldukça küçük ve orta ölçekli iş konumlarının üretimlerine ara vermesinin yada kapanmasının, emekçilerin işi olmayan kalmasına, büyük bir kısmının parasız olura çıkarılmasına yada kısa vadeli çalışmalarına niçin olduğu tabir edildi.

Meydana getirilen araştırmalarda ise fiyatlı çalışanların değil birikimlerinin olması, besin ihtiyacı bir oldukça şahıs borçlanarak geçimlerini sürdürdüğü aktarılarak, parasız olura çıkarılan personellere sağlanan nakdi fiyat desteğinin günlük 39,24 lira meblağıyla net aylık taban fiyatın yarısından azca olduğu savunuldu.

Kısa emek harcama ödeneğinden yararlanabilen emekçilerin en düşük aylık gelirinin taban fiyatın yüzde 60’ı nispetinde olduğu belirtilen araştırmada, şu değerlendirmelere nokta verildi:

İşsizlik sigortası kapsamında olan çalışanların en düşük gelirleri ise taban fiyatın yüzde 40’ı seviyesindedir. Buna karşılık net taban fiyat günlük 77,49 aylık net 2.324,70 lira olarak bu senenin sonuna kadar makbuldür. Bu doneler çalışanların ekonomik durumunu ortaya koymaktadır. Yürürlükteki taban fiyat, dört kişilik bir ailenin mecburi gıda harcanması fiyatı olan açlık sonunun bile altındadır. Dört kişilik bir ailenin aylık mutfak harcanması fiyatı senenin birinci yarısında evvelki yıl sonuna nazaran 268 lira, temel gereksinimler için yapılması muhtaçlık duyulan yekun harcama ise 874 lira artış göstermiştir. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 364 lira, yekun hane halkı harcanması için 1185 liradır.”

Besin tutarları endeksindeki aylık değişim istikameti ve hızı

Türkiye Emekçi Sendikaları tarafınca hesaplanan gıda endeksi ile TÜİK tarafınca hesaplanan gıda tutarları endeksindeki aylık değişim tarafı ve suratının birbirine koşut gelişim gösterdiği ve son aylarda yükselme eğiliminde olduğuna işaret edilen araştırmada, Türk-İş’in dataları temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişimin 2020 Haziran ayı itibarıyla şu halde olduğuna değinildi:

“Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması muhtaçlık duyulan minimum harcama fiyatı bundan evvelki aya nazaran yüzde 0,29 nispetinde geriledi. Senenin birinci yarısı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 12,41 nispetinde oldu. Gıda pahalılığında son 12 ay itibariyle artış nispeti yüzde 17,60 oldu. Senelik averaj artış orantısı ise yüzde 12,68 olarak hesaplandı.”

Araştırmada, Türk-İş hesaplaması temel alınarak 2020 Haziran ayında gıda eserlerinde fiyatlardaki değişimlere de konum verilerek peynirin fiyatının arttığı, süt ve yoğurt fiyatının birebir kalmış olduğu; et, tavuk ile sakatat (dana ciğerdeki artış hariç) yapıt fiyatlarının bu ay gene umumi olarak değişmediği, bakliyat eserlerinde ise düşük de olsa fiyat artışının yaşandığı tabir edildi.

Sebze ve meyve averaj fiyatının, meyve fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu ay birazcık daha yükseldiği belirtilen araştırmada, sebze-meyve averaj kilogram fiyatının bu ay 8,45 lira olduğu aktarıldı.

Araştırmada, ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik biçiminde eserlerin bulunmuş olduğu kümede ise bu ay önemli bir fiyat değişikliğinin tespit edilmediği; tereyağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve margarin fiyatında da bu ay önemli bir değişiklik olmadığı kaydedildi.

Açıkta satılan siyah zeytinin averaj fiyatının yükseldiği, yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği benzer biçimde) eserlerinin fiyatında artırım görüldüğü, baharat eserlerinin (kimyon, nane, karabiber benzer biçimde) fiyatının tıpkı kalmış olduğu ve çay ile ıhlamur fiyatının değişmediği; bal, reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatının tıpkı kalmış olduğu belirtilen araştırmada, hesaplamaya temel alınan gıda hususlarının fiyatlarının, market ve semt pazarları sürekli ve tertipli dolaşılarak direkt tespit edilmiş olduğu söz edildi.

Araştırmada, TÜİK tarafınca derlenen fiyat detaylarının kullanılmadığı lakin gelişimleri kıymetlendirmek ve kıyaslamak için sonradan izlendiği, hasebiyle çalışmanın bu niteliğiyle bağımsız olduğu kaydedildi.

Türkiye Emekçi Sendikaları her ayın son haftasında ve TÜİK açıklamasından averaj yedi gün birincinin hesaplama neticelerini kamuoyuna açıklamış olduğu, bu istikametiyle de tüketici fiyatlarındaki artış eğilimini yansıtan öncü gösterge niteliği taşıdığına konum verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz