ABD’nin Cenup ve Batı’sında korona virüsünden dolayı vakalarında görülen artış, bu hafta risk hissiyatının esas etkeni olmaya devam edecek. Iktisat takviminin yıldızı, Bağımsızlık Günü tatili sebebi ile normalden bigün ilkin Salı günü yayınlanacak olan Haziran ayı iş raporu olacak. Yatırımcılar toparlanmanın sürdüğüne dair işaretler için diğeri iktisat verileri ile birlikte istihdam rakamlarını da izliyor olacak. Fed’in Haziran toplantısına ilişik tutanaklarının yanında bir ekip Fed konuşmacısı yer ediniyor. Yatırımcılar devam eden jeopolitik gerilimleri ve İngiltere Bankası (BOE) yetkililerinin konuşmalarını takip edecek.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD virüs vakaları artıyor

Florida ve Arizona dahil beş eyalet Cumartesi günü koronavirüs vakalarında günlük üstün dereceli artışlar görmüş oldu ve Reuters’e bakılırsa ABD’de tespit edilen virüs vaka sayısı 2,5 milyonu aştı – özetlemek gerekirse dünyadaki toplam vakanın dörtte biri. Vakalardaki artışın en fazlaca söyleniş edilmiş olduğu bölgeler, karantina tedbirlerinin ilk kaldırıldığı Cenup ve Batı eyaletleri oldu.

Vakalarda yaşanmış olan bu canlanma, ekonomik faaliyetin tam anlamıyla devam etmesini önleyerek yatırımcıların ek teşvik beklentileri ile tartılmasına yol açıyor.

Kurultay’nin mali paketinin bir unsuru olan işsizlik sigortası ödemelerine haftalık 600 dolarlık ek destek, Temmuz sonunda bitiyor.

Morgan Stanley’de kıdemli ABD piyasası stratejisti Michale Wilson, “ekonomik görünümümüz muhtemelen ek teşvik olmadan değişmek zorunda duracak” dedi.

2.Haziran ayı iş raporu, ISM imalat verileri

Ekonomistler bir ay önceki 2,5 milyon artış şokunun arkasından Haziran ayında ABD ekonomisinin 3 milyon iş ekleyeceğini öngörüyor. Yalnız iki aydır yaşanmış olan artış, Mart ve Nisan ayında averaj 22 milyon iş yitirilmesine kıyasla devede kulak kalacaktır.

Çarşamba günü yayınlanacak olan ISM imalat endeksinin büyük bir artış yaşaması ümit ediliyor yalnız aktivitede büyüme-küçülme seviyelerini ayıran 50 puan üzerine gene çıksa bile gene de senenin başlangıcında bulunmuş olduğu seviyelere bakılırsa epey düşük olacak.

Salı günü tüketici itimatı ve Perşembe günü ziraat dışı istihdam verileri ile bununla birlikte ilk işsizlik raporu yayınlanacak.

3. Fed konuşmaları ve tutanakları


Fed Başkanı Jerome Powell ve Gömü Bakanı Steven Mnuchin, virüse karşı sunulan ekonomik teşvikler hakkında Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde Salı günü şahitlik meydana getirecek.

Fed Çarşamba günü Haziran ayındaki toplantıya ilişik tutanakları paylaşacak. Onun öncesinde Salı günü IMF ile bir panelde New York Fed Başkanı John Williams konuşacakken Fed Yöneticisi Lael Brainard, Brookings Institution ve Michigan Üniversitesi konukluğundaki bir webinarda Dodd-Frank Yasası hakkında konuşacak.

4. Jeopolitik gerilimler


Bu hafta Pekin’in Hong Kong’un yeni ulusal güvenlik yasalarını geçirmesi sebebiyle ABD-Çin içinde gerilimlerinde ihtimaller içinde bir kızışma görebiliriz.

ABD Devlet Bakanı Mike Pompeo Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Hong Kong’daki özgürlüğü kısıtlamadan görevli Çinli yetkililere Washington’un vize kısıtlaması uygulayacağını söylemiş oldu.

Geçen ay Donald Trump Çin’in planlarına, 1997 senesinde Britanya tarafınca el değiştirdiğinden beri küresel finans merkezi olan Hong Kong’un bu ayrıcalıklı konumunu ortadan kaldıracak bir süreç başlatacağını söyleyerek karşılık verdi.

Washington ve Pekin içinde artan gerilimlerin, Ocak ayında Çin ile meydana getirilen 1.aşama tecim anlaşmasına bağlı olarak Çin’in yapacağı alımları tehlikeye atabileceğine dair endişeler, koronavirüs vakalarındaki artışın kaygısı içinde olan yatırımcıları ürküttü.

5. İngiltere Bankası konuşmacıları


Yatırımcılar bankanın alım teşvik programını azaltma yönündeki sürpriz kararının arkasından bu hafta BoE Yöneticisi Andrew Bailey ile Kıdemli Ekonomist Andrew Haldane’in konuşmalarına dikkat kesilerek para politikası kılavuzunda bir değişim olup olmadığına dair ipuçları arayacak.

BoE ateş enerjisini 100 milyar sterlin ile destekledi – pek fazlaca ekonomistin tahmin etmiş olduğu benzer halde – yalnız senenin sonunda artış görmeyi beklediğini söyleyerek finans piyasalarını şaşırttı.

BoE’nin büyük tahvil alım programının temposunu yavaşlatma sonucuna, Bailey’in faiz oranlarını artırmadan ilkin bilançoyu azaltmayı tercih edeceği yorumları beraber rol aldı – bu sürecin faiz oranları %2’yi görene kadar gerçekleşmeyeceğini söyleyen Carney periyodu rehberliğinden bir kopuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz