Bankalar Birliği’nin 63. Genel Kurulu’na katılan Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki gelişimleri değerlendirdi.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de baş göstermesiyle bilhassa ihracatta ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Bakan Albayrak, pozitif gelişmelere doğru gidildiğini müjdeledi.

“POZİTİF İŞARETLER VAR”

Ekonomide toparlanmaya yönelik pozitif işaretler var.” diyen Albayrak, şöyleki konuştu:

“İktisadi faaliyetteki toparlanmayı güçlü bir halde görüyoruz. Üstünde çalıştığımız yeni istihdam paketi, önümüzdeki dönemde ekonomideki iyileşme sürecini güçlü bir halde resetlemeye devam edecek.

Salgın ihracatımızı negatif yönde etkilemişti. İhracatta da düzelmeler başladı. Haziran ayının ilk 21 günlük döneminde ihracatımız geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 24,6 artış gösterdi.”

“EKONOMİK PAKETİ 280 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”

Türkiye olarak güzel bir sınav verildiğine dikkat çeken Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 280 milyar TL’yi aştı. Ulusal bir şuurla hareket etmenizi bekliyoruz. Düşük maliyetli konut kredisi 133 bin başvuruyu geçti, 101 binin üstünde vatandaşımıza 25 milyar TL üstünde tahsis yapılmış oldu. Türkiye’nin bu süreçten ‘V’ şeklinde bir toparlanma ile çıkarak potansiyel büyümesine yakınsamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BANKALARA UYARI: YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEYİN

Bankacılık sektörünün kabuk değiştirmesi gerektirme ettiğini dile getiren Albayrak, “Değişim sürecinde bankalar olarak, siz kıymetli üyelerimizin de bazı eski alışkanlıklardan kurtulması ve kabuk değiştirmesi gerektirme ettiğini düşünüyorum. Sizlerden ülkemizin kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bir bankacılık yapmanızı bekliyoruz.

Yerli üretim ve ihracatın finansmanına yönelmemiz lazım. Yerli üretimi destekleyin. Merkez Bankası ve BDDK tarafınca meydana getirilen Mecburi Karşılık (ZK) ve Etken Rasyosu (AR) düzenlemelerinin çevresinde dolaşmak, rasyoyu tutturmak için etrafta dolaşan bazı kurumlar yada işlemler duyuyoruz.

Bunlardan kaçınmak lazım. Düzenlemelere samimiyetle uyum sağlamaya çalışmamız ve düzenlemelerin ruhuna uygun hareket etmemiz lazım. Gayemiz üzüm yiyecek. Hep birlikte üzüm yiyelim. Düşüncelerimizi net ve saydam bir halde paylaşıyoruz. Her adımın destekçisi olacağız.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz