OYDER Yönetim Şurası Lideri Murat Şahsuvaroğlu, eylül ayıyla beraber sıfır araçların bulunurluğunun artmasıyla, 2. el vasıta fiyatlarında da dengelenme olabileceğini söylemiş oldu. Şahsuvaroğlu, 2. el piyasasındaki fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini de sözlerine ekledi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Şurası Yöneticisi Murat Şahsuvaroğlu, 2-3 ay sonrasında otomobil satışlarında taşların mekanına oturmasını beklediğini ve vasıta bulunurluğunun yükselmesiyle beraber 2. el fiyatlarının da dengeleneceğini söylemiş oldu. Fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini söz eden Şahsuvaroğlu, “Fakat şunun da altını çizmek isterim; biz genç ve dinamik bir memlekette yaşıyoruz. Şu demek oluyor ki geçmiş periyottan bugüne dek neyin fiyatı düştü ki bugün ileride 2. el tutarları düşer diyebilelim.” dedi.

SIFIR ARACA KARŞI SATIN ALMA İŞTAHI VAR

Şahsuvaroğlu, yapmış olduğu açıklamada, şu anda sıfır araca karşı bir satın alma iştahı bulunduğunu, bunun da tutarlı getiri ortamı ve şu andaki kur seviyelerinden kaynaklandığını söylemiş oldu.

Şahsuvaroğlu, “İnsanlar pandemi sonrası yeni sıradanda hayatlarına devam ederken imkanı olanlar; uçağa binmeyi tercih etmiyor, toplu taşımayı tercih etmiyor, vilayetler içinde otobüsü tercih etmiyor. Münasebetiyle yaz tatili öncesi, mektepler kapanmadan veya üniversite imtihanları bitmeden beşerler bir an evvel otomobilini alıp yazlığına, dinlence beldesine veya memleketine gitmek istiyor.” diye konuştu.

FABRİKALAR TAM KAPASİTEYE GEÇMEDİ

Bu periyotta arz-talep içinde dengesizlik bulunduğunu ve arzın talep kadar güçlü olmadığını vurgulayan Şahsuvaroğlu, “Şu sebeple fabrikaların hepsi pandemi sürecinin akabinde yeni sıradana ayak uydurmaya çalışıyorlar. Bugün hepimiz tam kapasiteye şimdi geçemedi. Zira tüm bir kıymet zinciri, tüm bir lojistik zinciri hala olağan seyrine dönemedi. Bunun için 1-2 ay daha lazım.” dedi.

“HERKESİN BIREBIR ANDA İSTEDİĞİ ARABAYI ALMA BAHTI YOK”

Murat Şahsuvaroğlu, 2-3 ay sonrasında taşların daha da mahalline oturmasını beklediğini ve vasıta bulunurluğunun yükselmesiyle beraber 2. el fiyatlarının da dengeleneceğini söylemiş oldu.

Fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini tabir eden Şahsuvaroğlu, “Fakat şunun da altını çizmek isterim; biz genç ve dinamik bir devlette yaşıyoruz. Şu demek oluyor ki geçmiş periyottan bugüne dek neyin fiyatı düştü ki bugün ‘ileride 2. el tutarları düşer’ diyebilelim. Bu arz-talep istikrarındaki aykırı nispetten dolayı olan bir durum. Her insanın şu anda, birebir anda istediği arabayı alma talihi yok. Zira Avrupa’daki fabrikalar da aslen mayısın üçüncü haftasında üretime başladı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“PİYASADA 2. EL ARAÇ YOK”

2. el araçta fiyatların yükselmesinin diğeri bir sebebinin de piyasada gereğince 2. el vasıta bulunmaması olduğuna işaret eden Şahsuvaroğlu, şunları kaydetti:

“Bunun da altında yatan niçin, operasyonel kiralama firmaları son 2 senedir vasıta havuzlarını büyütemediler. 2 senedir ellerindeki araçları kullanıyorlar. Sıradanda onlar araçlarını yenilerdi ve piyasada ağır bir 2. el de olurdu. Şu demek oluyor ki piyasada 2. el aracın olmamasının sebebi yalnızca sıfır aracın bulunurluğunun azca olması değil, tıpkı vakitte 2. el havuzunu büyüten operasyonel kiralama firmalarının da son 2 senedir vasıta parklarını istedikleri orantıda büyütememeleridir. Hasebiyle 2. el vasıta fiyatlarının yükselmesindeki nedenlerden de biridir.”

“ARAÇ BULUNURLUĞUNUN EYLÜLDE ARTMASINI BEKLİYORUZ”

OYDER Yönetim Şurası Yöneticisi Şahsuvaroğlu, eylül ayı sonrasında fiyatların dengelenebileceğini belirterek, “Vasıta bulunurluğunun eylülde artmasını bekliyoruz. Zira fabrikalar, yan endüstri ve tedarik zinciri fakat eski suratına eylül ayı ile beraber ulaşabilir. Bu 1-2 aylık bir zaman… Bu zaman diliminden sonrasında ben istenilen aracın bu türlü 1-2 ay beklenmeden bulunabileceğini öngörüyorum. Hasebiyle sıfır vasıta bulunurluğu yeteri seviyeye ulaştıktan sonra 2. elde de bir fiyat dengelenmesi olur.” biçiminde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz