ABDli teknoloji devleri Google, Amazon ve Tesla ABD Yöneticisi Donald Trump’ın COVID-19 salgınını öne sürerek ABD Lideri Donald Trump’ın 22 Haziran’da onayladığı belli sahalarda yüksek tecrübe ve kabiliyete haiz göçmen mensupları ilgilendiren H-1B ve L1 vizelerini askıya alma kararını iş gücü kaybı yaşayacaklarını söyleyerek eleştirdiler.

Trump’ın sonucu 24 Haziran tarihinde tesirli olacak ve yıl sonuna kadar yürürlükte duracak. Göç Siyasetleri Enstitüsü’nün varsayımlarına nazaran, Trump’ın sonucu 2119 bin çalışanı etkileyecek.

Google CEO’su Sundar Pichai, Youtube CEO’su Susan Wojcicki ve Tesla CEO’su Elon Musk ve Amazon, Feysbuk ve Twitter temsilcileri Trump’ın kararını hızlıca eleştirdi.

Google CEO’su Sundar Pichai yapmış olduğu Twitter paylaşımında, “Göçmenlik ABD’nin ekonomik muvaffakiyetinde oldukça büyük ekler sağlamasının yanı sıra, ülkeyi teknoloji meydanında bir önder yapmış oldu. Bugün alınan karar bizi hayal kırıklığına uğratsa da göçmenlerin yanındayız ve fırsat eşitliği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Youtueb CEO’su Wojcicki ise, göçmenliğin ABD tarihinin merkezinde bulunduğunu söyleyerek kendi ailesinden örnek verdi, “Akrabalarım tehlikeden kaçarak ABD’de yeni bir yuva kurdu.”

Pichai’nin “haklı” bulunduğunu söyleyen Wojcicki Youtube’un göçmenler ve fırsat eşitliği çalışmalarında Gogle’ın yanında bulunduğunu belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk alınan karara son aşama karşı bulunduğunu belirterek, “Kişisel tecrübeme nazaran bu beceriler yeni işler yaratır, vize ıslahatı mantıklı olabilir fakat alınan karar fazla kapsayıcı” dedi.

Trump, almış olduğu kararın ABD iktisadının COVID-19 salgınından toparlanmasına destek olacağını sav ederek, vizelerin askıya alınmasının ABD vatandaşları için yeni iş imkanları açacağını söylemiş oldu.

ABDli şirketleri içinde en oldukça H-1B vizesi kabul eden Amazon’dan meydana getirilen açıklamada Trump’ın kararını “öngörüsüz” olduğu tabir edildi ve “Yüksek beceriye haiz profesyonellerin memlekete girmesini engellemek ve ABD iktisadının toparlanmasına ek sağlamak memleketin global rekabetçiliğini riske atıyor” değerlendirmesi yapılmış oldu.

Feysbuk’tan bir temsilci ise, “Başkan Trump’ın son açıklaması COVID-19 salgınını bahane ederek göçmenliği kısıtlıyor. Aslına bakılırsa yüksek beceriye haiz kişileri memleketten uzaklaştırmak ABD’nin ekonomik toparlanmasını daha güçlükle hale getirecek. Bu vizelere haiz kişiler, Feysbuk’ta ve memleketteki pek oldukça firmada, yeniliğin ardındaki itici güç ve bu da yasaklamak konumuna cesaretlendirmemiz gereksinim duyulan bir şey” açıklamasını yapmış oldu.

Microsft Lideri Brad Smith, “Şu an memleketimizi dünyanın kabiliyetlerinden yoksun edecek, belirsizlik ya da telaş oluşturacak bir devir değil. Göçmenler bizim şirketimizde son radde kıymetli bir rol oynuyor ve memleketin de altyapısını oluşturuyor. Göçmenler onlara en oldukça gereksinimimiz olduğu vakitte memlekete katkı sağlıyor” dedi.

Bulut içerik idaresi ve evrak paylaşım şirketi Box’ın CEO’su Aaron Levie ise Trump’ın kararını “Her seviyede inanılamayacak kadar istenilmeyen bir politika” olarak tanımladı.

Teknoloji kolunu temsil eden tertipler da muahezeye katıldı

Google, Amazon, eBay ve Feysbuk suretiyle başkan firmalar tarafınca 2012 senesinde kurulan İnternet Derneği’nin Toplumsal Tesir Yöneticisi Sean Perryman, 85 bin uzmanlaşmış kişinin aileleriyle birlikte ABD’ye göç etmesini elde eden H-1B vizesine odaklanarak, “Pek oldukça değişik ortamda başarıya ulaşmış olmuş H-1B sahipleri ABD’de hem iş yaratıyor hem de iktisadın büyümesine ek sağlıyor. Tüm dallar en muntazam çalışanların dünyanın dört bir yanından çalışmak için ABD’ye gelmesini elde eden bu vizeden faydalanıyor” dedi.

Karar ufak ölçekli teknoloji firmaları ve start-up ekosistemini etkileyebilir

FirstMark risk sermayedarı Matt Turck, yabancı girişimcilerin, vize problemi yaşamaları durumunda, işletmelerini ABD haricinde  oluşturmayı seçebileceklerine işaret ederek, “Ben 10 yıl süresince H-1B vizesi ile ABD’de bulundum. Firmamızı birlikte kurduğumuz ortaklarım da bu vizeden faydalanıyorlardı. ABD vatandaşlarını çalıştırarak ABD vatandaşlarına hizmet verdik. Bizim ‘Amerikan rüyamız’ buydu. Fakat bugün tıpkı şirket rastgele bir öteki memlekette kurulabilir” açıklamasını yapmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz