ABD'de tüketici güven endeksi haziranda beklentileri karşılayamadı

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici itimat endeksi, haziranda geçen aya nazaran yüzde 8 artarak 78,1 seviyesine terfi etti bir tek piyasa beklentisinin altında bir seyir izledi.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı haziran ayına ilişkin tüketici itimat endeksi nihai verilerini deklare etti.

Buna nazaran, tüketici itimatı haziranda bundan önceki aya nazaran yüzde 8 artarak 78,1 değerine terfi etti. Bu zamanda tüketici itimat endeksi verisi aşağı yönlü revize edilirken, endekse ilişkin öncü veri 78,9 olarak açıklanmıştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle mart ve nisanda düşüş gösteren mayıs ayında ise toparlanmaya süregelen verinin, haziranda 79 kıymetini alması öngörülüyordu. Endeks, mayıs ayında ise 72,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Tüketici itimat endeksi, haziranda geçen senenin aynı dönemine nazaran ise yüzde 20,5’lik azalış kaydetti.

Amerikalıların şu anki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, haziranda aylık yüzde 5,8 artışla 87,1’e çıktı.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde aylık yüzde 9,7 artarak 72,3’e terfi etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz