ABD-Çin tecim muahedesi etrafındaki belirsizlik sebebiyle volatil bir Asya ticareti yaşanmasının akabinde Salı günü dolar sakinleşti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin tecim yüklü sepeti önünde performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 96,993’te sakin seyretti.

 USD/JPY %0,3 artışla 107,19, EUR/USD %0,1 artarak 1,1268 ve AUD/USD %0,1 yükselişle 0,6911’den süreç görmüş oldu.

Beyaz Saray tecim danışmanı Peter Navarro’nın Çin ile olan tecim ittifakının “bittiğini” söylemesinin akabinde dolar terfi etti ve Avustralya doları suretiyle riske kırılgan dövizler zayıfladı.

Fakat bu hareketler oldukça uzun sürmedi. Navarro tabirlerinin “bağlamından fazlaca koparılarak” cımbızlandığını söyleyerek süratli bir dönüş yapmış oldu.

ABD Lideri Donald Trump, mutabakatın hala “yerinde” olduğuna dair tweet atarak inancı tazeledi.

Washington ve Pekin arasındaki tansiyonlar aslen tasa verici, Navarro’nun tabirleri de finans piyasalarını karıştıran ve Ocak ayındaki anlaşmazlık öncesinde global büyümeye zarar veren iki devlet arasındaki tecim savaşı anılarını canlandırdı.

İlgi odağında olan vesair bir döviz sterlin oldu.

İngiltere Bankası geçen hafta niceliksel genişleme programını genişletti gelgelelim varlık alımları temposunun senenin geri kalanında düşeceğini belirtti.

Lakin sterlin, ekonomik durgunluğun boyutuna ilişik kaygılar sebebiyle bu gelişmeden destek göremedi. Şu demek oluyor ki piyasa, İngiltere Bankası’nın gelecekte nemaları sıfırın altında indirme ihtimallerine odaklanmaya devam etti. Başkaca AB ile olan müzakereler de Brexit sonrası tecim münasebetlerine dair pek ümit vaat etmedi.

ING, “İngiltere-AB müzakerelerinde ilerleme olmayışı, piyasaların bardağın boş tarafını göreceğini ve GBP risk primini koruma edeceğini ortaya koyduğundan bu, sterlin için kıymetli bir durum” dedi.

“GBP’nin şiddetli savaşının devam edeceğini gösteriyor, EUR/GBP bu yaz 0,91 üstünde ve üzerine EUR/USD düşük performans sergiliyor.”

GBP/USD %0,1 artışla 1,2471 ve EUR/GBP %0,1 yükselişle 0,9041 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz