Artan koronavirüs vakalarına ve ekonomik toparlanmaya ilişkin tesirlerine dair tasalar inançlı limanlara yönlendirdikçe dolar Perşembe günü yararlı çıktı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin tecim yüklü sepeti önünde performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artarak 97,293 oldu.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1239, GBP/USD %0,1 kayıpla 1,2410 ve USD/JPY %0,1 artışla 107,15 oldu.

ABD’nin pek oldukca eyaletinde Covid-19 olay sayısında görülen büyük artış işaretleri, 2. dalga enfeksiyonların yeni karantina tedbirlerine yol açabileceğine dair telaşlar içinde yatırımcıları Amerikan dolarına yöneltti.

New York, New Jersey ve Connecticut eyaletleri, yüksek enfeksiyon nispetlerine haiz eyaletlerden gelen ziyaretçilerin 14 günlük karantina altına girmesi gerekeceğine karar verdi.

Danske Bank analistleri, “hastanede tedavi sayılarındaki artış, yeni kısıtlamaların yürürlüğe girip girmeyeceğini ve/yada tekrardan açılışların duraklayıp duraklamayacağını belirleyeceğinden bu tarz şeyleri gözlemeye devam etmek oldukça dirimsel olacak” dedi.

Gözler haftalık işsizlik rakamlarında olacak. 21 Haziran ile biten haftadaki bir numara işsizlik müracaatlarının 1,3 milyon, devam eden işsizlik müracaatlarının 19,9 milyon olması planlanıyor. Her ikisi için de bu rakamlar önceki haftadan düşük olacak olsa da işsizlik hala 2. Dünya Savaşı sonrası görülen yüksek seviyelerde.

Vesair taraftan USD/CAD %0,1 artışla 1,3649 oldu. Fitch, Kanada’nın uzun vadeli yabancı para borç noktasını AAA’dan AA+’ya düşürdü, Covid-19 salgınının başlamasından beri bu prestijli notu kaybeden bir numara üç-A’lı millet Kanada oldu.

Kademelendirme kuruluşu, bu yıl umum hükümet açığının oldukca daha büyük olduğuna değindi. Virüs ertesinde üretimde görülen büyük düşüşle uğraş için harcanan para göz önüne alındığında Kanada, resesyondan oldukca daha büyük bir kamu borç nispeti ile çıkacak.

Türkiye merkez bankası Perşembe günü son nema nispeti kararını duyuracak ve bir haftalık repo nemasını bir kere daha indirerek %8,25’ten %8,0’a düşürmesi planlanıyor.

Türkiye’nin kilit getiri orantısı, neredeyse bir yıl ilkin bir döviz çöküşünü takiben %24 seviyesindeydi ve merkez bankası o vakitten beri art arda dokuz getiri indirimi yapmış oldu.

Mayıs ayında 7,27 ile tüm devranların yükseğini gören USD/TRY %0,1 artışla 6,8587 oldu.

Meksika Bankası’nın da bugünkü politika içtimasında nemaları bir 50 puan daha indirmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz