Haber akışına nazaran yan arayışında olan piyasalar, haftaya düşüşle başladı. ABD’de tesirini gene artıran koronavirüs salgınında olay sayısı 2,5 milyonu geçerken can kaybı da 128 bine yaklaştı. Texas ve Florida başta olmak suretiyle bazı eyaletlerde üstün dereceli artış yaşanması ile gene kısıtlayıcı önlemler alındı. Salgının ABD haricinde İran ve Portekiz suretiyle memleketlerde de artışa geçmesi piyasalarda 2.dalga telaşlarının yeniden fiyatlanmasına niçin oldu. Bu gelişmelerle Asya piyasaları haftaya düşüşle başladı.

Yurt içinde ise haftayı 114 bin 600 puan üstünde tamamlayan BİST 100 endeksinin global fiyatlamalara bağlı güne düşüşle başlaması planlanıyor.

Geçen hafta 6,85 seviyesinde oldukca dar bantta süreç gören USD/TRY kuru da yeni haftaya tekrardan bu seviyede yatay başladı. Bugün günün birinci yarısında doların zayıflaması ile gelişen devlet paralarında hafifçe alıcılı fiyatlama var. Kurda ise şimdi hissedilir bir geri çekilme yaşanmıyor.

Haftanın birinci süreç gününe salgındaki artış sebebiyle düşüşle başlamış olan piyasalarda Euro Bölgesi’nden gelecek güven endeksleri, Almanya’dan gelecek TÜFE ve ABD’den gelecek konut satışları kıymetli olgular olarak takip edilecek.  Yurt içinde de ekonomik güven endeksi takip edilecek. Nisan ayında 91,80’den 51,30’a gerileyen endeks, Mayıs’ta 61,70’e yükselmişti. Haziran beklentisi ise 70,0 seviyesine zekice toparlanmanın devam etmesi tarafında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz