Altın vadelileri 8 yılın ardından ilk kez 1,800 doları aştı

Altın vadeli kontratları, düşük faiz oranları ve koronavirüs vaka sayısındaki güçlü artışın metale yönelik güvenli liman alımlarını desteklemesinin tesiri ile son sekiz senedir ilk kez ons başına 1,800 doların üzerine terfi etti.

Ağustos vadeli altın kontratları 1,802.80 dolara kadar çıkarak Kasım 2011’den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Altın bu hareketle birlikte bu yılki yükselişini yüzde 18’e çıkardı ve aylardır içinde bulunmuş olduğu işlem bandını kırdı.

Altın tutarları, küresel çapta ekonomik teşvikler, ABD ile Çin içinde devam eden tecim gerilimi ve koronavirüs pandemisinin ekonomi üstündeki etkilerine ilişkin yenilenen endişelerin yardımı ile 2016’dan bu yana en büyük çeyrek dönem kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Goldman Sachs Group Inc., altının önümüzdeki 12 aylık dönemde ons başına 2,000 dolara yükselerek tarihinin en yüksek seviyesini göreceği tahmininde bulunurken, JPMorgan Chase & Co., yatırımcılara altında kalmaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Altın Eylül 2011’de, vadeli kontratların 1,923.70 dolar ve spot fiyatların 1,921.17 dolara kadar tırmanması ile tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmüştü.

Ağustos vadeli altın kontratları Comex piyasasında New York saati ile 11:20’de 1,802,80 doları görmüş oldu.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “1,800 dolar ruhsal bir engel,” dedi ve “Düşük faizler, para politikaları ve koronavirüs hep birlikte altını destekliyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz