Altın çeşitleri ve altın özellikleri nelerdir

Altının Kimyasal Nitelikleri

Naturel altın bir element ve bir mineraldir. Çekici rengi, nadirliği, lekelere karşı direnci ve bazıları altın için benzersiz olan birçok hususi özelliği sebebiyle insanoğlu tarafınca fazlaca değerlidir. Başka hiçbir elementin altından daha oldukça kullanımı yoktur. Tüm bu faktörler, öteki birkaç metal haricinde hepsinden daha yüksek bir altın fiyatını desteklemeye destek verir.

Yaratı oranda altın neredeyse her yerde bulunur, sadece bir tek birkaç yerde büyük tortular bulunur. Averaj yirmi değişik altın minerali olmasına rağmen, hepsi oldukça nadirdir. Bu yüzden, doğada bulunan altınların bir oldukça yerli metal şeklindedir.

Altın, yükselen çözeltiler le biriken hidrotermal damarlarda, bazı sülfit yataklarından yayılan parçacıklar ve plaser yataklarında oluşur.

Altının benzersiz fizyolojik özellikleri

Şansın, refahın ve zenginliğin sonsuz sembolü, altın yatırımını (bilhassa nadir altın), kolay likiditesi ve yüksek kıymeti yardımıyla sürekli kurnaz bir hareket olarak yayınlandı. Dünyadaki en fazlaca aranan kıymetli metallerden önde gelen talep, arzın uzun süredir geride kalmasını elde etmiş oldu, bu da sürekli sıcak mülk olduğu anlamına geliyor. Fakat aslına bakarsak altının kendisini oluşturan şey nedir? Altının bu kadar yatırım yapılabilir olmasını elde eden fizyolojik özellikler nedir?

Yumuşak, sünek bir metaldir

Altın son aşama sünek ve yumuşaktır ve bu da onu fazlaca yönlü hale getirir. 19.3 g cm-3 yoğunluğa haiz ağır bir metaldir. Aslına bakarsak, bir tek bir gram altın, bir metrelik bir alanı kaplayan ince bir altın tabakasına düzleştirilebilir – bu bir tek 230 atom kalınlığındadır. Aslına bakarsak o denli yumuşak ki, madeni para şeklinde küçük bir eşya bile saf bir altın parçasını çizmek için yeterlidir.

Altın oldukça yüksek kaynama ve erime noktasına haizdir

Altın eritmek için ihtiyacınız olan ısı 1.948 aşama Fahrenheit, bu inanılmaz bir 1.065 santigrat. Altını ergonomik kullanımlar için güçlendirmek için, altın eritilirken çinko, gümüş ve bakır şeklinde diğeri alaşım metalleri eklenmiş olur. Altın 5.173 Fahrenhayt (2.856 santigrat) derecede kaynar.

Altın kabloda kullanmak için fazlaca pahalı olmasına rağmen görkemli bir elektrik iletkendir, dolayısıyla bunun yerine bakır kullanılır. Havaya, neme, sıcağa ve diğeri aşındırıcı maddelere maruz kalmak altın üstünde son aşama minimal bir etkiye haizdir, bu yüzden mücevher ve madeni para üretimi için fazlaca uygundur.

Altın kararmaz, süre içinde havada bozulabilen gümüşün aksine, altın paslanmayacak yada lekelenmeyecektir. Bilhassa altının paslanması son aşama zor olsa gerek. Bir tek nitrik asit ve hidroklorik asit şeklinde fazlaca güçlü asitler altının zarar görmesine niçin olabilir. Bu yüzden düğün bantları geleneksel olarak altından yapılır, şu sebeple zaman testine dayanmaları güvence edilir.

Altın asil bir metaldir. Asil metaller, düzgüsel koşullar altında süre içinde korozyona uğramayan bir metal grubudur.
Altın ek olarak 19.4 g cm-3 yoğunluğuyla son aşama ağırdır. Bir karşılaştırma yöntemiyle, kurşun bir tek 11.4 g cm-3 yoğunluktadır. Bu ağırlık, altını birçok kaynağından almak için gereksinim duyulan fizyolojik yöntemlerin çoğunda yaşamsal bir rol oynar.
Bir oldukça organik altın saf değildir. Bir çok süre gümüş, bakır, gümüş, cıva ve paladyum dahil olmak suretiyle diğeri metallerin küçük bir tek kayda kıymet izlerini ihtiva eder. Aslına bakarsak altını kendine özgü renkler veren bu diğeri unsurlar. Sözgelişi, fazlaca oranda bakır içeren altının kırmızı bir tonu olurken, fazlaca daha ucuz gümüş içeren altının fazlaca daha nefes olması, saf altından beklediğinizden fazlaca daha azca parlak sarı olacaktır. Altının saflığı karatlarda ölçülür ve% 100 saf altın 24 karat olur.  sonrasında 18/24, (% 75) saftır ve 14 ayar altın% 58 saflığa haizdir. Karat değerleri bir tek şu tamsayılarda gelir: 24, 22, 18, 14 ve 9.

Altının Geçmişten Bugüne Zamanı

Altın, tüm kimyasal elementlerin en güzeli olarak adlandırılmıştır. Güzelliği binlerce senedir mücevher, madeni para ve sanat eserlerinde kullanılmasını arzu etti. İnsanlar tarafınca kullanılan ilk saf metallerden biriydi. Altın, siyaseti ve ekonomiyi etkileyebilecek azca sayıdaki unsurdan biridir. Savaşlar altına erişim için yapılmış oldu. Altınlar keşfedilip çıkarıldıktan sonrasında şehirler ve kasabalar ortaya çıktı ve öldü. Birçok ülke servetlerini hala depoladıkları altın miktarına nazaran saymaktadır.
Altın periyodik tablonun ortasında yer alır. Periyodik tablo, öğelerin birbiriyle iyi mi ilişkili bulunduğunu gösteren bir grafiktir. Altın, geçiş metalleri olarak malum bir gruptaki ağır bir metaldir. Altın, kıymetli bir metal olarak da bilinir (platin ve gümüş şeklinde). Sikke, madalya, mücevher ve sanat üretiminde hala büyük miktarlarda altın kullanılmaktadır. Altın ek olarak endüstri, tıp ve diğeri uygulamalarda bir ekip kullanıma haizdir. Sözgelişi, bir radyoaktif altın izotopu kanseri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Altın İlk Nerede Ne Vakit Bulunmuş oldu

M.Ö. 2600 yılına tarihlenen altın objeler bulunmuş oldu. Eski Ur medeniyetinin kraliyet mezarlarında ortaya çıkarıldı. Bu nesneler insanların tarihin başlarında altınla iyi mi çalışacaklarını aslına bakarsan öğrendiklerini gösterdi. Sözgelişi altının bir kısmı tel haline getirilmişti. Mısırlılar tarafınca geliştirilen hususi becerilerden biri, cam objelere altın eklenmesi idi. Camı güzel bir yakut kırmızısı rengi yapmak için altın kullanmanın bir yolunu buldular. Cam, altın yakut cam olarak bilinir. Altın da İncil’in bazı yerlerinde zikredilir.

Sözgelişi Exodus’taki bir geçit, Aaron tarafınca giyilen giysilere atıfta bulunuyor: “Ve altını ince tabaklara dövdüler ve mavi, mor ve kırmızıda çalışmak için tellere kestiler, ve ince çamaşırlarda, kurnaz bir iş. ” İnsanlık tarihinin her aşamasındaki yazılar altının keşfi ve kullanımını anlatır. Sözgelişi, Roma tarihçisi Yaşlı Pliny (MS 23-79) altın madenciliği yerlerini tarif eder. Romalılar, İspanya’daki Tagus Nehri, İtalya’daki Po Nehri, Trakya’daki Hebrus Nehri (şimdiki Yunanistan), Küçük Asya’daki Pactolus Nehri (şimdiki Türkiye) ve Hindistan’daki Ganj Nehri’ndeki dere yataklarında yatıyordu.

Altın Gümüş Karşılaştırması

Altın kullanan en meşhur eşyalardan biri Olimpiyat altın madalyasıdır. Dünyanın dört bir yanından sporcular Olimpiyatlarda birinci olmayı hayal ediyor. Bu, kazanan podyuma çıkabilecekleri ve altın madalyalarını gururla giyebilecekleri anlamına gelir. Fakat altın madalya katı altın değil. Aslına bakarsak gümüşten yapılmış. Gümüşü ince bir altın tabakası kaplar. Olimpiyatlarda son kez katı altın madalya kullanıldığında 1912 idi. Christopher Columbus, Haiti’deki nehirlerin ve limanların dibinde altın külçeler buldu. Altın, Yeni Dünya’da da uzun süredir bilinmektedir.

Haiti’yi ziyaret ederken Christopher Columbus (1451-1506) nehirlerin ve limanların dibinde yatan altın külçeleri buldu. 1586’da Portekizli bir kaşif olan Lopez Vaz, Veragua (şimdi Panama) isminde olan bölgenin “tüm Hintlilerin geri kalanının en zengin Altın Ülkesi” bulunduğunu yazdı. Olimpiyat şampiyonu Tara Lipinski altın madalyasını aldı. ABD Birleşik Devletleri’nde, elbet, altın hakkında en meşhur öykü 1840’ların sonunda ortaya çıktı. Binlerce insan altın bulmak için Kaliforniya’ya akın etti. Bu döneme Altına Atak denirdi. İnsanlar tarihin bu coşku verici döneminde fazlaca zengin oldular ya da hiçbir şey bulamadılar.

Altın Çeşitleri Nedir

Güncel Bilezik ve Gram Tutarları 2020

Yüzyıllardır altın, organik güzelliği, parlaklığı ve fazlaca yönlülüğü sebebiyle değerlidir. Bu nitelikler onu mücevher yapımında en önemli metal yapar. Altın takılar satın aldığınızda, bir çok süre değişik altın renkleri, kaplama seçenekleri ve altın karatlar içinde bir seçim vardır. Bakmanız gereksinim duyulan ilk şey karat.

Bir çok süre “k” ile gösterilen karat işaretini arayarak karat altın takılarının ne işe yaradığını görebilirsiniz. Karat işareti mücevherin ne kadar altın içeriğine haiz bulunduğunu söyleyecektir. Karat işaretinin doğru olduğundan güvenilir olmak için karat işaretinin tarafındaki üreticinin ticari markasını da aramalısınız.

Altın 24 bölüme bölünür ve her bir birim karat olarak adlandırılır. Karat ne kadar yüksek olursa, altın o denli saf olur:

  • 24 karat -% 99,5 saf altın ve üstü
  • 22 karat- 91.7% altın
  • 18 karat – 75.0 % altın
  • 14 karat – 58.3 % altın
  • 12 karat – 50.0 % altın
  • 10 karat – 41.7 % altın

Daha yüksek saflıkta altın, Asya ve Hint takılarında daha popüler iken, 14k ila 18k altın batı devletlerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Saflık azaldıkça, altın takılar ağırlaşır ve zorlaşır.

24 ayar altın

24 ayar altın, 24 parçadan 24’ü altın anlamına gelir. Bunun en saf altın formu bulunduğunu ve 25k yada 26k altın sahibi bulunduğunu iddia eden herhangi bir krupiyenin aldatıcı bulunduğunu dikkatsizlik etmeyin. Saf altının belirgin parlak sarı rengi vardır. Daha yüksek bir altın formu olmadığından, organik olarak en pahalıdır. Madeni paralar ve barlar çoğunlukla yatırım olarak 24 ayar altın saflığıyla satın alınır. Elektronik ve tıbbi cihazlarda da kullanılır. Bir tek, mücevherlerde 24 ayar altın bulmak olağan dışıdır. Zira saf altın yumuşak bir metaldir. Pas, kararma ve korozyona karşı oldukça dirençli olmasına rağmen, saf altın, tertipli mücevher formları için fazlaca esnektir. Bunun yerine, altın takılar, enerjisini ve dayanıklılığını arttırmak için diğeri metallerle alaşımlanır.

22 ayar altın

22 ayar altın takılar 22 kısım altın, diğeri kısım 2 diğeri metalden yapılmıştır. Bu tür altın bir çok süre mücevher yapımında kullanılır. Gümüş, çinko ve nikel şeklinde diğeri metallerin eklenmesi altını zorlaştırır, böylece mücevheri dayanıklı hale getirir. 22kgold mütevazı altın takılar için mükemmeldir ve organik emaye takılar için en iyisidir. Bununla birlikte, ağır çivili ve elmas mücevherler için tercih edilmez. Elmas kıymetli bir araç-gereç olduğundan, onu güçlü bir halde tutabilen ve düşmemesini elde eden bir metal gerektirir. 22 ayar altın hala kıymetli taşlara güvenilir şekilde tutunamayacak kadar yumuşaktır. 22k altın, Asya ve Hint takılarında başka yerlerden daha yaygın olarak kullanılmaktadır, bir tek gene de dünya genelinde popüler olabilir.

18 ayar altın

18 ayar altın yüzde 75 altın ve diğeri metallerin yüzde 25’i ile karıştırılıyor. Çivili altın takılar ve diğeri elmas takılar bir çok süre 18 ayar altından yapılır. Bu tür altın 24K ve 22K’ya kıyasla pahalı değil, bir tek daha mat bir renge haiz. 18K altın 18K, 18Kt, 18k yada bunlara benzer bir varyasyon yada 750, 0.75 yada buna benzer bir damga ile damgalanabilir, bu da mücevherin yüzde 75 altın içerdiğini sembolize eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz