Emtia piyasaları, pandemi çilesiyle geçen altı ayın akabinde senenin 2. yarısı süresince zorlayıcı kaidelerle karşı zıdda olacak. Petrol,, bakır ve altının da aralarında bulunmuş olduğu kıymetli ham hususlar için karışık görünüm seçici olmanın kilit kıymette olacağını işaret ediyor.

Tüm dünyada koronavirüs vakaları 10 milyona yaklaşırken, yatırımcılar ABD başta olmak suretiyle kimi devletlerde olay sayısının yine artışa geçme ihtimalini kıymetlendiriyor. Başkaca senenin 2. yarısına Donald Trump ile Joe Biden arasındaki Beyaz Saray yarışı ve merkez bankalarının adımları da damga vuracak. Çin iktisadının toparlanması tehlikeli sonuç ehemmiyette; Memleketler arası Para Fonu (IMF) senenin tamamı için yüzde 1 gelişme öngörüyor.

Gelecek hafta münhasıran altın olmak suretiyle fiyatlarda dalgalanmaya niçin olabilecek gelişmelerin kimileri Fed ile ilgili. Fed Lideri Jerome Powell Salı günü Temsilciler Meclisi’nde Finansal Hizmetler Komitesi’nden evvel konuşacak. Birleşik Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları bir sonraki gün yayınlanacak. ABD piyasaları Bağımsızlık Günü tatili sebebiyle Cuma günü saklı olacak.

Petrol 2 ayda eksi 40 dolar ile artı 40 dolar içinde çalkalandı

Petrol tutarları senenin birinci yarısında piyasanın tarihinde görülen en kargaşa ve bunalımlı devrini geçirdi. OPEC+’in Mart ayında patlak veren fiyat savaşı esnasında çakılırken, koronavirüsün tüm dünyayı sarmasının akabinde çöküş daha da şiddetlendi. Sonrasında ise toparlanma yanına gitti. ABD’li traderlar ellerindeki ham petrolü gayrısına vermek için üstüne para ödediler. Vadeliler Nisan’da eksi 40 dolara kadar geriledi. İki ay sonrasında ise piyasa artı 40 doları görmüş oldu.

Senenin 2. yarısında gidişat, kapanma tedbirleri sonrasında yakıt tüketimindeki canlanmanın sürüp sürmeyeceğine ya da enfeksiyonlardaki artıştan dolayı raydan çıkıp çıkmamasına bağlı olacak. Ayrıyeten arz da kıymetli olacak. OPEC ve küme ile beraber hareket eden üreticilerin piyasadaki gerileme sürecinde biriken milyarlarca varillik stoku temizlemeleri için arzı sonlu tutmaları gerekiyor. Buna rağmen ABD kaya petrolü bağlamında halihazırda faaliyetlerine devam eden rakiplerinin güçlükler önünde bir kez daha duruşunu müdafaası durumunda OPEC’in eforları boşa gidebilir.

Birinci yarının açık arayla galibi altın

Altın yüzde 16 yükselip yedi yıldan uzun bir müddetin en yüksek seviyesine tırmanarak birinci yarının açık ara kazananı oldu. Bedelli metalin yıl sonuna kadar karlarını artıracağı beklentisi geniş çaplı kabul görüyor.

Global sıhhat bunalımı, Fed’in öncülük etmiş olduğu sınırsız mali genişlemeye bağlı olarak inançlı varlıklara gerçek kesintisiz bir kaçışı tetikledi. Altın destekli Borsa yatırım fonlarında (ETF) bulunan altın ölçüsü rekora tırmandı. Bu yıl kaydedilen 600 tondan fazla net giriş daha şimdiden geçen yılki artışı gölgede bırakmış durumda.

ABD’deki negatif gerçek getirilere bağlı olarak yatırım talebi kuvvetli seyrederken, fizikî tüketim azaldı ve toparlanmanın yavaş olması planlanıyor. Yine de ANZ Banking Group Ltd. fiyatların 12 ay içinde 1,900 doların üstünde rekora tırmanabileceğini düşünüyor. Bununla beraber davranışlarında ölçülü yaklaşanlar da var. Capital Economics Ltd. inançlı varlık talebinin azalmasıyla beraber fiyatlarda gevşeme bekliyor. UBS Group AG ise “şimdilik yeni rekora yanlışsız sürdürülebilir bir tırmanış mevzusunda şüpheli” bulunduğunu belirtti.

Bakır 10 senenin en muntazam çeyreğine hazırlanıyor

Londra’da süreç gören bakır Mart düşüğünden bu yana üçte bir orantısında terfi etti ve 2010 yılından bu yana en muntazam çeyreğini kaydetmeye hazırlanıyor. Virüs vakalarında yine görülen yükseliş sinyallerinin piyasaları çalkalamasına rağmen analistler, bakırda yükseliş için hala alan bulunduğunu belirtiyor. Jefferies LLC, büyük ekonomilerdeki karantina tedbirlerine rağmen arzın zayıf bulunduğunu söylemiş oldu.

Birçok maden şirketi pandemi sebebiyle hala azca sayıda işçi ile etkinlik gösteriyor. Stokları düşerken hurda bakır bulmakta zorlanıyorlar. Diğer taraftan arz sorununa tüm dünyada verilen teşvikler ve en büyük tüketici Çin’de güzelleşen talep birlikte rol alıyor. Bu yüzden arabalardan elektroniğe birçok ortamda kullanılan endüstri metaline yönelik ilgi, Goldman Sachs Group Inc., Bank of America Corp. ve Morgan Stanley de dahil olmak suretiyle arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz